FOTODOZVUKY MIMOŘÁDNÉ SOBOTY

0

Martin Bauer z maloskalské Žluté plovárny, chcete-li ze Sundiscu, to na svých facebookových stránkách napsal velmi výstižně. „Sedím před svým domem na kopci na Bobově a z údolí Jizery ke mně doléhá kakofonie současně běžících festivalů, vzdálených od sebe vzdušnou čarou 5 kilometrů – Malá Skála popík, Rohozec bigbeat a střelba ohňostrojů, možná i agrometal ze Zrcadlové kozy. Šílenost stále nových akcí ve stejný den na malé ploše nabírá obrátek…“ Ano, bylo to trochu šílené, kolik akcí se v sobotu 22. června najednou sešlo. Na druhou stranu je dobře, že přibývá nových pořadatelů, je dobře, že se něco děje, a bylo v tu sobotu dobře, že lidi opravdu neseděli doma, ale vyrazili ven. Tak bych trochu s Martinem polemizoval. A k pořadatelům asi jediné. Je jen několik v hodných termínů v roce na různé akce, a někdy se to prostě sejde.

n201306270027_rep_151_013_sobotaV redakční poště se sešly na uvedený den tyto pozvánky: Hudební festivaly MALOSKALSKÁ NOC a KOZAFEST, XVI. SLAVNOSTI PIVA ROHOZEC, další z pravidelných akcí v rámci LÉTA U AVIE, SLAVNOSTI LÍPY v Tatobitech, TRIFIDI  JDOU! – první vystoupení věštce Vlastíka Brůčka a jeho přátel v Příhrazích, divadelní představení VSTUPTE! s českými hereckými legendami v rámci SEDMIHORSKÉHO LÉTA, bylo zde i SETKÁNÍ RODÁKU A PŘÁTEL OBCE SMRČÍ ad.

Věštec a senzibil Vlastík Brůček je na Turnovsku známou osobou a nic na tom nezměnila skutečnost, že nyní žije v Praze, protože se do svého rodného regionu pravidelně vrací. Předloni přímo šokoval svým meditativním bubnováním, kterému někteří fandí (dobrý ventil z našich uspěchaných a depresivních dnů), další nevěřícně kroutí hlavou. Jeho Domorodce již na YouTube viděly desetitisíce lidí (viz také ZDE). Poměrně dlouho trvalo než se svojí show, se kterou společně s Bobem Hochmanem vystupuje v různých koutech republiky, zavítal také k nám. V sobotu 22. června vystoupil v restauraci „Pod kaštany“ v Příhrazích. „Atmosféra byla skvělá, vyšlo i počasí a hráli jsme hluboko do noci, takže jsme to pojali následně jako taneční zábavu. Všechny generace návštěvníků se ale nejvíce odvázaly při šamanských bubnovacích kreacích, kterými jsme prokládaly pauzy mezi písničkami. Všichni zájemci se dovnitř nevešli, desítky lidí poslouchaly venku a přicházely si zatancovat. Prostě pohodový večer se vším všudy,“ glosoval vystoupení Vlastík Brůček Plamínek s tím, že by se možná už na podzim měl objevit v Turnově na Střelnici.

n201306270027_rep_153_013_sobota

n201306270027_rep_154_013_sobota

n201306270027_rep_155_013_sobota

Pohoda byla také v Sedmihorkách, kde v rámci letošního programu Sedmihorského léta vystoupili přední čeští herci – Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička, Jan Čenský a Libuše Švormová – v lidsky dojemné komedii slavného autora Neila Simona VSTUPTE! n201306270027_rep_152_013_sobota
Byl to herecký koncert, zní z řad pořadatelů. Všichni čtyři herci byli vynikající a sami se na pódiu dost bavili, stejně tak návštěvníci v hledišti…
KOZAFEST 2013 – rocková přehlídka především regionálních kapel se v areálu Zrcadlové kozy konala již potřetí se vstupem zdarma. A i přes nabitou nabídku toho dne tu už v podvečer bylo nějakých pět stovek lidí a to měly teprve ty nejlepší skupiny přijít na řadu. Kouzlo této přehlídce dělá především venkovní areál u Jizery, jehož historie sahá do tzv. První republiky. I dnes se řadí k nejkrásnějším výletním místům v okolí Turnova.

n201306270028_rep_157_013_sobota

n201306270028_rep_158_013_sobota

n201306270028_rep_159_013_sobota

Velké očekávání: Kolik přiláká lidí a jaká bude MALOSKALSKÁ NOC? Bude to po roce velký návrat ve stylu Benátské noci, nebo spíš ústup ze slávy. Ani jedno. Dvacet tisíc návštěvníků už tu nikdo nechtěl, takové tři čtyři by byly na jednodenní festival s hvězdami českého a slovenského muzikantského nebe odpovídající. Na první ročník ale dorazila asi jen polovina vyhlížených návštěvníků. Přesto se pořadatel Pavel Mikez nechal slyšet, že v příštím roce bude tento festival skoro jistě taky a že určitě přiláká víc lidí. Poprvé to bylo přece jen hodně na zkoušku. Co se tady podařilo na jedničku, bylo dodržení původního záměru, že půjde o rodinný festival. Atrakcí pro děti tady bylo dostatek a kompletním rodinkám s kočárky se ani moc nechtělo do kotle pod pódiem a zůstávaly na dekách se svými ratolestmi na upravené ploše fotbalového stadionu. Opravdu pohoda okořeněná společným zpíváním s Jaroslavem Uhlířem (Pepa má narozeniny, Není nutno…), Anna K potvrdila, že se velmi ráda na Malou Skálu vrací, protože zde má oddané publikum, nezklamaly ani hvězdy večera Richard Müller (… vždyť víš, štěstí je krásná věc…- znělo sborově údolím) či MIG21. Co festivalu zůstalo, je onen genius loci údolí pod Pantheonem s Jizerou a Suchými skalami, to jediné ostatně chybí například Vesci.

201306270028_rep_156_013_sobota

Závěr pomyslného putování patří nejnavštívenější akci. Těžko odhadovat, ale návštěvnost v pořadí šestnáctých Slavností piva Rohozec jde do tisíců. 14 druhů piva, pivní mixy i limonády, hudební vystoupení Pepíno Band, Michal Tučný Revival Band, Těla, Komunál, Deep Purple revival a spoustu dalšího čekalo v sobotu na návštěvníky areálu pivovaru, který se pyšní novými fasádami. Podle ředitele Františka Jungmanna měly úspěch osvědčené druhy piva jako 11° světlá a řezaná, 12° světlá, a taky kvasničák nebo speciály 13°světlá a tmavá. Pozitivní ohlasy zaznamenala ale i novinka Rohozce, tmavá desítka s dočasným názvem X. „Atmosféra byla super, myslím, že se tady lidé opravdu bavili. Svědčí o tom i pozitivní ohlasy na facebooku,“ glosuje Jungmann. Celkem se v areálu a přilehlém kiosku a restauraci vytočilo více než 240 sudů. Pro řidiče a abstinenty byly naraženy i sudy s nealko pivem, pro děti, ale i dospělé tři druhy rohozecké točené limonády: „malinovka“, „oranžáda“ a cola. Úspěch měla oblíbená „Hra s pivovarem“, jako každoročně se do ní zapojilo více než tisíc návštěvníků a mnozí z nich si odnesli hodnotné ceny. Zajímavé bylo i „Veselé putování s Rohozcem“. Tuto hru účastníci začali hrát již měsíc před slavnostmi a navštívili při ní mnoho zajímavých míst v Českém ráji a odpovídali na vtipné otázky. Nejúspěšnější hráči byli opět odměněni. Ve večerních hodinách akce gradovala ohňostrojem a závěrečné písně zahrál Luboš Odháněl, který tak stylově hodinu po půlnoci slavnosti zakončil.

Další snímky najdete na Facebooku TvA – ZDE.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.