MARATON PRVNÍHO DNE OSLAV ZAKONČILO SETKÁNÍ V LETNÍM KINĚ

0

Úvodem je třeba konstatovat, že akcí prvního dne oslav 750. výročí Turnova bylo připraveno tolik, že se pravděpodobně ve městě nenajde nikdo, kdo by absolvoval všechny. A do toho ještě v sobotu 21. května jel poprvé po koronavirové odmlce do Rovenska pod Troskami na Pohádkový les parní vlak. Podle účastníků už z hlavního nádraží odjel dětmi a dospělými zaplněný tak, že na zastávce Turnov-město už neměli další zájemci šanci. Ale vraťme se zpět k oslavám.

Na sobotní dopoledne připravily všechny základní školy ve městě svůj vlastní program, v ZŠ Skálova to byla Škola hrou, kdy účastníci mohli putovat po škole a na jednotlivých místech plnit úkoly, otevřena byla i vyhlídková školní věž, ZŠ v ul. 28. října se nově prezentovala jako geoškola, v ZŠ Žižkova do oslav zakomponovali svůj tradiční školní jarmark, takže škola – a hlavně školní tělocvična – byla plná, že bylo těžké vůbec projít. Kromě jiného zde byla pokřtěna kniha dětských prací k výročí města (na snímku). K prohlídce zvaly i ZŠ Zborovská a ZŠ Mašov. K akci se připojila také Střední zdravotnická škola, celodenní program připravili ve Žluté ponorce. Do toho Spolek rodáků a přátel Turnova ještě stihli v parku odhalit pamětní desku. Odpoledne se konaly inline závody v Maškovce. Desítky lidí se přišly podívat do turnovské Juty, která letos slaví 150 let. Po celý den také probíhaly oslavy 120 let zdejšího fotbalového klubu. A to hlavní přišlo na řadu vpodvečer a večer v letním kině. Od 19.00 hodin zde proběhlo slavnostní společenské setkání.

V jeho úvodu starosta Tomáš Hocke vyjádřil přání, aby i v budoucnu v Turnově fungovala občanská společnost, která bude chtít město rozvíjet, aby tu bylo stále hodně kulturních, sportovních a veřejně prospěšných spolků, aby město rozkvétalo, a aby zdejší lidé byli v rámci zastupitelské demokracie co nejvíce svorní, aby se nám v Turnově dobře žilo.
Stejně tak hejtman Libereckého kraje Martin Půta městu popřál dobrou budoucnost. „Liberecký kraj je partnerem města, Turnov je zde velmi oblíbený, protože je vytrvalý. Město, resp. jeho zástupci vědí, co chtějí, někdy je to těžké, ale partneři, kteří vědí, co chtějí, mají šanci se domluvit,“ uvedl s lehkou nadsázkou hejtman.
Město ocenilo pětici lidí, kteří významně přispěli ke zdárnému průběhu oslav: knihovnici a radní Evu Kordovou za obětavý osobní přínos a přípravu mnoha pořadů k historii i současnosti města, učitelku Janu Kepkovou za vydání knihy Děti Turnovu, ve které najdeme 169 obrázků dětí ze zdejších škol a 162 literárních prací. Celkem do knihy přispělo 416 dětí! Dalším oceněným je ředitel knihovny Jaroslav Kříž, kterému patří poděkování za vznik reprezentativní knihy o Turnově, Jiří Lode obdržel poděkování za výtvarnou vizualizaci oslav a ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník za spolupráci muzea na oslavách města.

Moderátorka setkání Alena Tomášová také na pódium pozvala zástupce partnerských měst. Starosta Jawora přivezl mj. velký dort a pro Jawor symbolický pecen chleba a další dárky k výročí města. Poděkoval za více než 20letou úzkou spolupráci obou měst, která je hmatatelná na obou stranách hranice. Stejně tak hovořil zástupce německého města Niesky, který spolupráci s Turnovem i Jaworem vidí jako zásadní sousedské partnerství. Osobní byl zástupce švédské Alvesty, která má za sebou již několik desítek let partnerství především mezi sportovními kluby a oddíly.
Všichni popřáli Turnovu hodně dobrých let. Dort i chleba z Jaworu mohli následně přítomní ochutnat.

Ředitel knihovny Jaroslav Kříž, který inicioval a koordinoval práce na nové knize o Turnově, na pódium pozval kolektiv tvůrců, kterých je celkem 12. „Kniha je kolektivní prací, pracovali jsme na ní tři roky, první výtisky jsme obdrželi těsně před zahájením oslav, jsem moc rád, že se vše podařilo. Děkuji vydavatelství Lidové noviny, které knihu zařadilo do edice historie jednotlivých českých měst, a městu Turnovu, které vše zaštítilo,“ uvedl Jaroslav Kříž. Jak dodal, jedná se o kompletní syntézu historie města od raných dob do dneška. Poslední taková komplexní kniha o městě vznikla v 19. století a od té doby to byly spíš jen dílčí práce. Kniha bude k dostání v Knize Českého ráje v Hluboké ulici, v Muzeu Českého ráje, v Knihkupectví Bartůněk v ul. 5. května a na náměstí v informačním centru za doporučenou cenu 589 Kč. Vyšla v nákladu 1 000 výtisků.
Kmotry knihy byli: čestný občan Turnova Lars Olaf Franzen ze švédské Alvesty, hejtman Martin Půta a starosta Tomáš Hocke.

Další část oslav patřila Podkrkonošskému symfonickému orchestru, který pod vedením dirigenta a hudebního skladatele, turnovského rodáka Martina Hyblera, zahrál sklady od Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, došlo i na populární melodie z muzikálů jako jsou Noc na Karlštejně nebo Drákula. Na závěr zazněla úprava legendární písně Tenkrát na západě. To už velmi slušně zaplněné hlediště letního kina aplaudovalo ve stoje!
Tečku za společenským setkáním udělal krátký ohňostroj, který připravila firma dalšího Turnovana – Zdeňka Pohla. První část ohňostroje byla v barvách Turnova, tedy bílá a červená, druhá v barvě trikolory: bílá, červená a modrá.

Vystoupení pěveckého sboru na školním jarmarku ZŠ Žižkova

Školní jarmark ZŠ Žižkova

MŠ a ZŠ Sluničko u nádraží slavila 50 let

Místostarostka J. Svobodová a ředitelka školy D. Rakoušová

Vystoupení pěveckého sboru MŠ

Dva snímky z prohlídky turnovské Juty

Slavnostní společenské setkání v letním kině, na snímku jsou všichni ocenění za příspěvek k oslavám města…

Zástupci partnerských měst – hovoří zástupce švédské Alvesty

Setkání v letním kině se zúčastnili zástupci partnerských měst – Jawora, Niesky a Alvesty

Lars Olaf Franzen křtí novou knihu o Turnově. Jsem také Turnovák, prohlásil při té příležitosti

Knihu pokřtil i hejtman Půta

Podkrkonošský symfonický orchestr

…a jeho dirigent Martin Hybler

…závěrečný ohňostroj

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.