TURNOV HOSTIL VÝZNAMNOU NÁVŠTĚVU

0

Dva dny prožila v Turnově 1. náměstkyně ministryně školství Eva Bartoňová. Pro zasvěcené nejde o úplně novou tvář, Bartoňová byla náměstkyní hejtmana Libereckého kraje v letech 2001 až 2004 a jak připomněla, k Turnovu má velmi blízko. Kromě různorodých aktivit stála mj. za vznikem vysokoškolské formy studia na zdejší umělecko-průmyslové škole ad. Nyní již šestým rokem působí v roli vysoké státní úřednice, která ve funkci „přežila“ už šest ministrů školství! „Našemu rezortu bych chtěla popřát, aby už konečně nastalo období, kdy bude čas, klid a dostatek prostoru řešit skutečnou problematiku školství,“ narážela paní náměstkyně lehce na současnou politickou situaci v zemi v úvodu setkání s řediteli základní a středních škol Turnovska.

n201002041843_zap_38_010_bartonovaEva Bartoňová byla váženým hostem. Večer ve středu 3. února se v Hotelu Karel IV. zúčastnila slavnostního předávání ocenění pro nejlepšího sportovce Turnova za loňský rok. A byla to ona, kdo vsadil korunku vítězi Petru Kazdovi na hlavu. Ve čtvrtek 4. února paní náměstkyně, která má ve své kompetenci především oblast ekonomiky, legislativy a sportu, postupně navštívila Dětské centrum Sluníčko u nádraží, fotbalový stadion, seznámila se s vloni přijatou koncepcí turnovského školství a setkala se s řediteli základních a středních škol v regionu.

„Nedostanu se zase tolik mimo Prahu, proto musím konstatovat, že pobyt v Turnově byl pro mě velmi užitečný. Je tu několik nezodpovězených otázek, kterými se budu dál zabývat,“ uvedla Bartoňová.

 

Jedním z témat, která ji zajímala, byl provoz dětského centra, resp. oficiálně Základní školy speciální a Mateřské školy speciální v ulici Kosmonautů. Centrum poskytuje vyhledávané a v regionu oceňované služby hendikepovaným dětem. Některé z nich již vzhledem k věku budou v nejbližší době potřebovat další navazující zařízení. Platí to zejména pro postižené autismem, kterým jinak hrozí, že po absolvování zdejší speciální školy budou muset zůstat doma. Jiná možnost navazující formy vzdělávání a péče zatím v kraji není k dispozici.
n201002041843_zap_39_010_bartonovaStarostka Hana Maierová připomněla, že turnovské dětské centrum poskytuje služby autisticky postiženým dětem z širokého okolí, jezdí sem rodiče s dětmi z Liberecka, Lomnicka, Jablonecka i z Mnichova Hradiště. Město má dlouhodobě připravený projekt stavby nového dětského centra s denním stacionářem pro dospělé autisty v Daliměřicích, který by vznikl na místě současné waldorfské mateřské školy. Co chybí, jsou peníze, ale i dohoda s Libereckým krajem na způsobu financování a provozu nadregionálního centra. „Když by otázka zněla, jestli bych z ministerstva mohla na stavbu uvolnit deset nebo dvacet milionů, tak bych odpověděla, že ne. Co ale mohu, je hledat systémové řešení. Je to pro mě nová problematika, které se hodlám věnovat. Tady musí dát stát jasně najevo, co očekává od krajů a obcí, a co bude financovat sám. Pro město jako Turnov by bylo systémově špatně, aby pouze ze svých prostředků financovalo provoz takového zařízení,“ řekla Eva Bartoňová.

 

Ta se dotkla i další v Turnově často diskutované otázky, a sice koncepce školství, resp. sloučení dvou škol středních a stěhování škol základních. Jak uvedla, není dobré, aby byly sloučeny dvě střední školy (myšlena bývalá Integrovaná střední škola u nádraží a Obchodní akademie a Hotelová škola v kasárnách), když jsou tak daleko od sebe. „Jsem pro vytváření logických celků a vzniku školských kampusů v těsném sousedství. Sloučení má smyl, když budou obě školy sídlit u sebe. Co se týká stěhování škol, mělo by město velikosti Turnova mít základní školství rozloženo rovnoměrně v různých částech, a ne jako je tomu dosud,“ přiblížila svůj názor Eva Bartoňová. Vše ale záleží na dohodě zřizovatelů škol, tedy města Turnov a Libereckého kraje.

 

Jedno paní náměstkyně při svém pobytu nestihla: Měla být čestným hostem sokolské akademie v sokolovně ve Skálově ulici v podvečer 4. února. Kvůli dalším pracovním povinnostem musela z Turnova odjet dřív. Starosta Sokola Milan Hejduk jí alespoň při vyhlašování nejlepších sportovců města den před tím stačil veřejně poděkovat za pomoc při realizaci fasády sokolovny …

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.