HRAD VALDŠTEJN A PRVNÍ KULTURNÍ AKCE LETOŠNÍ SEZONY (VIDEO)

0

Hrad Valdštejn má za sebou první akce letošní sezony, která byla vlivem stávající epidemické situace zahájena později. Poslední květnové dny se na hradě uskutečnily Noc kostelů a Dětská pouť.

V pátek 28. května se hrad Valdštejn zapojil do celorepublikové akce Noc kostelů, která umožnila široké veřejnosti navštívit zajímavé církevní památky, které se do tohoto projektu přihlásily. Letošní ročník zahrnoval celkem 1 225 přihlášených kostelů a modliteben v celé republice, z toho 61 z Libereckého kraje. V našem regionu se jednalo např. o kostel sv. Jana Křtitele v Semilech, kostel sv. Vavřince v Tatobitech, kostel sv. Filipa a Jakuba na Všeni, a také kapli sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně. Na hradě se mohli lidé projít částí venkovního areálu, nahlédnout do barokní kaple a slyšet přitom doprovodnou hudbu libereckého hudebního souboru Capella Rederna, který vytvářel v dobových kostýmech historickou kulisu. Zhruba čtyři desítky návštěvníků si podvečerní setkání užily.

Druhý den probíhala celodenní akce s názvem Dětská pouť, která umožnila hlavně rodinám s dětmi užít si pestrý program. V předhradí se konal malý jarmark se stánky s řemeslnými a regionálními výrobky. Zároveň zde byl historický kolotoč se střelnicí a vše podtrhovala hudba flašinetáře. Areál hradu nabídl výtvarnou dílnu pro děti, vytvořenou ve spolupráci s turnovským Centrem pro rodinu Náruč. Zde mohly děti dát průchod své fantazii, šikovnosti a kreativitě. Na druhém nádvoří u kaple pro ně hrál loutkářský soubor Na Židli představení Červená karkulka. Při procházkách venkovním areálem mohli lidé z kůru slyšet hlas varhan. Odhadem dětskou pouť v širším areálu hradu navštívilo kolem 800 lidí, ti kvitovali příjemně připravený program a celkovou pohodu, a hlavně také fakt, že po několika měsících mohli s dětmi někam vyrazit.
Program Noci kostelů i Dětské pouti probíhal v souladu s aktuálními nařízeními vlády, včetně pravidla 3R (ruce, roušky, rozestupy).

V červnu se mohou lidé těšit na Hudebně–divadelní odpoledne na Valdštejně (12. června), které bude zahrnovat dva krátké koncerty operní pěvkyně Ivety Hejdukové (od 13.00 a 14.00 hodin) a představení nové divadelní hry s názvem „Kdekrademor“ v nastudování turnovského spolku Kámoš Drámoš (začátek od 15.00 hodin). Tato akce bude probíhat v rámci běžného vstupného. Na podporu výše zmíněných akcí byl získán grant z Libereckého kraje.

Hrad Valdštejn je v červnu otevřen každý den od 9.00 do 17.30 hodin, přičemž poslední vstup je v 17.30 hodin. Přijďte si projít a užít pohádkový Valdštejn.
Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

Snímky jsou z Dětské poutě na Valdštejně 29. května 2021

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.