VÍTE, ŽE PĚVECKÝ SBOR MUSICA FORTUNA SE MOHL JMENOVAT RADOSTNÁ PÍSEŇ?

0

Turnovský pěvecký sbor Musica Fortuna v těchto dnech slaví 30 let od založení. Jaké to bylo ty tři dekády stát v čele sboru, a na mnoho dalšího jsme se zeptali sbormistra Vítězslava Čapka.

* Pokud vím, tak jste v 80. letech působil v turnovském pěveckém sboru Antonín Dvořák. Pak jste se s několika dalšími lidmi rozhodli odejít a založit vlastní sbor. Proč?
Byl to asi obvyklý generační střet, kdy jsme my, mladší, cítili, že bychom to chtěli dělat trochu jinak. A jak to bývá, musí se objevit nějaký spouštěč. A tím bylo vystoupení sboru ze švédské Alvesty v Turnově v roce 1986.  Najednou jsme viděli, že to je ono, takhle by se nám to také líbilo. Úsměvy, radost ze zpěvu, různorodý repertoár zahrnující i populární hudbu, neformální oblečení, doprovodná skupina, pro nás v té době prostě zjevení…

Vítězslav Čapek zve na koncert k 30. výročí sboru

* V kolika lidech jste začínali? A hned to byla Musica Fortuna, nebo se název nějakou dobu hledal?
V září 1987 nás začínalo 13 žen a 12 mužů. Dnes z těchto zakládajících členů pro zajímavost zpívá ještě jediná žena a šest mužů. A název sboru? Udělali jsme hned velkou anketu mezi členy a z návrhů jsme hlasováním vybrali. Sešlo se jich 28, například Jizera, Valdštejn, Purpura, Aleluja, ale také NOVA, což bylo dávno před vznikem televizní stanice! Nakonec bylo pořadí: 1. MUSICA FORTUNA, 2. NOVUS, 3. FORTUNA a až čtvrtý v pořadí byl můj vlastní návrh – RADOSTNÁ PÍSEŇ.

* V průběhu tří desítek let prošlo sborem asi kolik lidí? Stále u vás platí pravidlo, že když to někomu z různých důvodů tzv. přestane zpívat, měl by odejít? Někdy to asi bývá těžké se loučit…
Poslední příchozí člen má číslo 106. A s tím loučením? Tento problém jsem si uvědomil záhy po založení sboru a dal členům zásadní otázku. Chceme, aby sbor pokračoval dál a zůstal stále svěží a ve formě? Pak se musíme smířit s tím, že za nás stárnoucí přijdou noví, mladí. Nebo sbor dožije s námi zakládajícími? A rozhodnutí bylo tehdy jednoznačné. Takže sice kvůli věku nikoho nevyhazujeme, ale to „loučení” necháváme na uvážení každého. A zatím se nám daří udržet věkový průměr i hlasovou úroveň v přijatelných mezích.

* Kdybyste měl popsat váš repertoár, vždy jste kladli důraz na moderní věci a v moderním pojetí, platí tohle stále, nebo to mělo či má nějaký vývoj?
Nedá se říct, že bychom na moderní, nebo lépe populární skladby kladli důraz. Mezi našimi zpěváky i posluchači asi je ta populární část našeho repertoáru oblíbenější. Ale zakládáme si právě na tom, že zpíváme písně ze všech oblastí sborové tvorby. Zpíváme běžně vážný repertoár v kostele, jsme schopni na jiném vystoupení zpívat hodinu lidové písně a jindy jazzové  úpravy. Dříve se používal příměr – od Bacha po Vlacha.

* Kolik dnes sbor čítá členů, jak ho doplňujete, resp. je zájem?
Dnes máme 45 členů, 27 žen a 18 mužů. A hledání nových? Zájem o nové dobré zpěváky a zpěvačky máme. Ale najít a přemluvit někoho vhodného není jednoduché. Nemám zaručený recept, jak nalákat nové dušičky. Zatím se to ale daří, nouzí netrpíme.

Musica Fortuna, 5/1993

* Kolik koncertů v roce děláte a stále platí, že pro vás ten nejprestižnější je před Vánoci v turnovském divadle? Který je mimochodem vždy beznadějně vyprodaný…
Je to náhoda, ale koncert k našemu letošnímu výročí bude mít pořadové číslo 300! Zpíváme příležitostně i během roku, ale nejvíc vystoupení je v předvánočním čase. Náš každoroční vánoční koncert v turnovském divadle se stal už příjemnou tradicí. Děláme hned dva za sebou, lidí přijde vždy dost, ale nebojte, určitě se tam pro vás místo najde!

* Než se ptát, v kolika evropských státech jste vystupovali, je možná lepší otázku otočit a zeptat se, kde jste ještě nevystupovali?
Nebudu unavovat výčtem, takže jen číslo – vystupovali jsme ve 12 evropských zemích. Z toho například ve Švédsku a v Itálii jsme byli třikrát.

* Je to hodně jiné, zpívat pro publikum v zahraničí? A je nějaký typický projev pro publikum doma?
Nemyslím, že by publikum v různých zemích bylo nějak výrazně jiné. Jednoduše řečeno. Na vystoupení pěveckých sborů chodí většinou lidé, kteří chtějí slyšet sborový zpěv. A naopak, my se zase necpeme na rockové festivaly. Na každé zahraniční vystoupení pečlivě vybereme repertoár, který musí zahrnovat i jednu píseň té které země. A jelikož v repertoáru máme i písně ze zemí, kde jsme ještě nebyli, zpívali jsme už v 15 jazycích!

* Kde nejdál od domova jste zpívali?
Vzdušnou čarou to bylo asi v Irsku. To bylo letadlem. Hodně daleko to bylo též autobusem do Řecka.

* … a kde vám bylo nejlépe, kde lidé nejvíce reagovali?
To se takhle samozřejmě nedá říct. Všechny naše zájezdy byly atraktivní a moc příjemné a všichni naši hostitelé se vždy o nás dobře starali a připravili pro nás hezký program. Nicméně jeden z nejatraktivnějších zájezdů byl hned první do italské Aosty. Ubytováni jsme byli v malém hotelu 1 600 metrů nad mořem. Kromě dvou koncertů a jiných zajímavostí asi 12 zájemců z našeho sboru naši hostitelé vyvezli na ledovec, kde jsme mohli 10. července lyžovat. Zatímco se ostatní členové koupali u jezera.

* Mám pocit, že v poslední době vystupujete v zahraničí méně? Je to jen pocit?
Asi jde opravdu jenom o váš pocit. Tak jen z posledních let – 2013 Švédsko, 2014 Itálie a vloni východní Slovensko. Ale musíte to brát také tak, že nejsme cestovní kancelář. Naše hlavní náplň je zpívat hezké písničky pro místní posluchače a pro sebe. A zájezdy a přátelství se zahraničními sbory je jen krásný a velice atraktivní bonus k naší činnosti.

* Jak dlouhá cesta je od výběru skladby k první veřejné prezentaci, jak třeba často zkoušíte a onu nápaditou choreografii, která vaše vystoupení provází, tu si děláte sami?
Zkoušíme jednou týdně a dvakrát ročně máme víkendové soustředění. S každou skladbou je to samozřejmě jiné. U některé stačí tři čtyři zkoušky, jinou můžeme cvičit dva či tři měsíce. A tradici s využíváním choreografie při vystoupeních u nás začal hned v počátcích sboru skladatel a režisér Karel Mareš. Teď se o to snažíme už vlastními silami.

Jedna z archivovaných pozvánek na vystoupení sboru

* Letos Fortuna slaví 30 let, jak výročí oslavíte?
K tomuto výročí jsme natočili dvě CD. Hlavní oslavou pak bude koncert v turnovském divadle v pátek 20. října a v sobotu 21. října pak máme taneční večer v sokolovně v Mašově.

* Mimochodem, to nové CD je vaše kolikáté v pořadí?
V roce 1997 to byla magnetofonová kazeta, v roce 2007 CD a letos dvě CD. Jedno z nich je vánoční.

* Jak máte naplánovanou budoucnost sboru?
Žádné velké změny se neplánují. Hezké písničky, skvělá parta. A přání? Ať nám to jde jako doposud, a jak stále hledáme nové mladé členy, ať už konečně také najdeme NOVÉHO DIRIGENTA!

* Děkujeme za rozhovor.

Vítězslav Čapek (*1951) pochází z Lomnice nad Popelkou, od svých čtyř let ale žije v Turnově. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, obor učitelství na LŠU. V letech 1990 – 95 byl ředitelem Základní umělecké školy v Turnově, poté podnikal, vlastnil obchody s hudebními nástroji v Turnově, Jablonci nad Nisou a v Rychnově nad Kněžnou. Nyní je v důchodu, hudbě se samozřejmě věnuje stále, od roku 1987 je sbormistrem pěveckého sboru Musica Fortuna, který založil.
Vítězslav Čapek je ženatý, má dva syny a 3 vnuky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.