APOCALYPTICA: NADPOZEMSKÝ ZÁŽITEK

0

Start letošních prázdnin se v areálu sychrovského zámku odehrál opět ve velkém stylu. Znovu se zde objevila hvězda světového formátu. Tentokrát to byla finská kapela Apocalyptica. Po zkušenostech s parkováním z minulého roku jsem raději vyrazila s takřka dvouhodinovým předstihem. Co se parkování týká, proběhlo bez větších problémů, ovšem pokud jde o organizaci u vstupu, ta byla, nebála bych se říct, tristní. Lidé čekali v dlouhé frontě, která se klikatila přes celé nádvoří zámku až k parkovišti a celý kolos se začal hýbat až kolem 19.15. Myslím, že by organizátoři nic nepokazili tím, pokud by brány zámeckého parku nechali přístupné už od 18.00. Lidé by postupně přicházeli a nebyli by nuceni trčet hodinu (i déle) v dlouhém dvojstupu, který mnohé otrávil (že jsme v Čechách, a tak kdekdo předbíhal, to snad ani nemusím zmiňovat). „Perličkou“ tohoto nepříjemného začátku jinak velmi povedené akce byli nevrlí členové místních security. Pokud ale tuhle anabázi návštěvník přežil, čekaly ho už jen hezké chvíle.

n201107042301_rep_134_011_apocalypticaJak jsem prošla bránou, nepříjemné zážitky z čekání jsem hodila za hlavu. Park v anglickém stylu mě pokaždé znovu okouzlí a zklidní. Skupinky lidí proudily po cestičkách směrem k pódiu, které bylo letos o něco dál než loni. Vytvořil se tak větší prostor pro diváky, ale stále byla v pozadí krásně vidět kulisa novogotického zámku. Ti největší fanoušci vytvořili pod pódiem „kotel“, jiní využili laviček, někteří měli svoje křesílka. Další diváci postávali všude kolem, kde se jim zrovna zlíbilo. U stánku si každý mohl koupit, na co měl chuť a čekat na krásný kulturní zážitek.

n201107042301_rep_135_011_femmePřed půl devátou přišly na pódium dvě slečny, které finské kapele dělaly předkapelu. Bylo to duo Femme2Fatale – dvě dámy, které hrají na elektrické housle skladby všeho druhu. Nasadily laťku hodně vysoko hned první skladbou. Po celou dobu jejich vystoupení, které trvalo asi půl hodinu, jsem úžasem málem nezavřela pusu. Dvě krásky upoutaly moji pozornost nejen hrou, která bylo naprosto precizní, ale také svojí show. Dokázaly dokonale využít toho, že jsou ženy a myslím, že jejich vystoupení polichotilo nejen uchu ale i oku všech přítomných. S doprovodnou kapelou zahrály známé melodie, jako je například píseň Smooth Criminal z repertoáru legendárního Michaela Jacksona, ale i klasické skladby. Byl to opravdu famózní začátek celého večera. Publiku šel při tomto vystoupení mráz po zádech a v davu byly slyšet názory, že si Apocalyptica nemohla vybrat lepší kapelu, která navodí tu správnou atmosféru.

n201107042301_rep_136_011_femme

n201107042301_rep_137_011_femme

n201107042302_rep_138_011_femme

Areál se během „předskakující“ kapely stále pomalu plnil. Dorazili vyznavači snad všech hudebních žánrů. Od těch metalových, které nešlo přehlédnout, až po ty, kteří si rádi poslechnou i klasiku. Atmosféra houstla, kolem půl desáté jsme se dočkali. Ozvaly se reprodukované tóny violoncella a na pódium vrazili tři, vlastně čtyři (bubeník) muzikanti. Začali hned hrát a lidé, kteří doposud seděli, už neměli šanci. Hned první skladba donutila snad každého alespoň podupávat nohou. Po prvním kousku se s námi kapela přivítala a Eicca Toppinen – blonďatý violoncellista – avizoval velkou párty. Druhá píseň Grace jeho slova jenom potvrdila, protože byla ostřejšího rázu a v „kotli“ se to začalo opravdu vařit.

n201107042302_rep_139_011_apocalyptica

n201107042302_rep_140_011_apocalyptica

n201107042302_rep_141_011_apocalyptica

Tato kapela začínala tak, že interpretovala původně heavy metalové skladby. Pro violoncello aranžovali věci od kapel Metallica a Sepultura. Právě písně od první jmenované skupiny zazněly i tento večer, už ta třetí byla právě adaptace známých tónů této kapely.
n201107042303_rep_142_011_apocalypticaPostupem let začala Apocalyptica vytvářet i svůj vlastní repertoár. A to nejen instrumentální. Asi při páté skladbě přiběhl na pódium zpěvák a předvedl nám svoje umění, za které by se nemusela stydět žádná „tvrdá“ kapela. Pomalu se stmívalo a areálem prostupovala metalová, možná trochu pochmurná atmosféra, které dominovala drsná, ale velmi kvalitní muzika. Začala jsem si uvědomovat, že kulisy zámku jsou velmi variabilní. Zatímco loni, když zde vystupovala Sinéad O’Connor, působil zámek romanticky a v záři zapadajícího slunce přívětivě, letos bylo vše jinak. Obloha byla zamračená, nevykoukla skoro ani hvězdička, na park padalo šero a zámek se pomalu utápěl v temných stínech. Pryč byla romantika. Vystřídala ji spíš kulisa „tajemného hradu v Karpatech“. Zkrátka byl to opravdu mystický zážitek.

               

n201107042303_rep_143_011_apocalypticaHudebníci nezvolňovali a tempo koncertu bylo přímo splašené. Házeli vlasy, lítali po pódiu jako zběsilí, sem tam utrousili nějaký vtip nebo poklonu naší zemi. Asi v polovině koncertu si vzal violoncello i bubeník a zahrál společně se svými kolegy pomalou klasickou skladbu. Museli jsme uznat, že i on se smyčcem umí. Pomalu se blížil konec tohoto večera a já čekala, jestli uslyším jednu ze svých nejoblíbenějších skladeb – Nothing Else Matters. Zahráli ji, a to takovým způsobem, že jsem na chvíli zapomněla snad i dýchat. Nadpozemské. Po další skladbě nám byla představena kapela a oznámeno, že už nás čeká jen poslední píseň. S tím se samozřejmě nikdo nesmířil a kapela musela přidávat. Asi patnáct minut po jedenácté se rozloučila definitivně.
 

n201107042303_rep_144_011_apocalyptica

n201107042303_rep_145_011_apocalyptica

n201107042303_rep_146_011_apocalyptica

Pokud se lidé baví o Apocalyptice, používají slova jako mystické, krásné, dechberoucí… Tato slova jsem použila i já, ale stejně mám pořád pocit, že na popsání zážitku, který nám kapela zprostředkovala, prostě nestačí. Jednoznačný dík patří zvukaři, který odvedl skvělou práci, díky němu byl zážitek ještě intenzivnější. Zázemí, které bylo v areálu vybudováno, bylo naprosto vyhovující a pokud člověk zahmouří oko nad organizací při vstupu, nemůže asi jinak než fascinovaně říci: BYLO TO SUPER.

Zuzana Kolářová
zuza.kolarova@gmail.com
foto TvA

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.