BUDOUCNOST MAŠOVSKÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY STÁLE NEJISTÁ

0

Stačí o budoucnosti základní školy v Mašově zastupitelé města rozhodnout ještě v tomto funkčním období? Zkusí to v srpnu!

„Úvodem by mělo být jasně řečeno, že nikdo nechce základní školu v Mašově zrušit,“ řekl při zahájení diskuze nad rekonstrukcí této nejmenší turnovské základní školy na červnovém zasedání zastupitelstva starosta Tomáš Hocke.
Škola je dlouhodobě ve velmi špatném technickém stavu a hrozí jí uzavření z pohledu hygieny, v zimním období může dojít k poruše topení, nebo se může objevit další problém. Rekonstrukce je nevyhnutelná. Na její provedení je k dispozici i projektová dokumentace. Problém je cena. Původně měly práce přijít na 28 milionů, nyní je to již po přepočítání kolem 50 milionů. Zastupitelé proto před časem zvýšili nákladovou částku na rekonstrukci na 35 milionů Kč. Ve výběrovém řízení se ale nenašla žádná firma, která by byla za tyto peníze ochotna projekt realizovat.

„Postupně jsme prověřovali podněty mašovského osadního výboru a jednotlivých zastupitelů. Jedna z cest je přístavbu snížit o patro a družinu přestěhovat do podkroví, konzultovali jsme i možnosti dotace ze Státního fondu pro životní prostředí. Požadavky jsou ale nereálné a z pohledu celkových nákladů jsme schopni při milionových nákladech na systém vnitřního větrání získat dvoumilionovou dotaci,“ shrnul slepé uličky starosta.

Radní města zvažují dvě varianty, buď jít cestou úspor a náklady na rekonstrukci držet na 35 milionech, nebo přemýšlet o uceleném investičním záměru výstavby nové mateřské a základní školy v Mašově.
Tuto poměrně překvapivou variantu odmítl zastupitel Zbyněk Báča, který v Mašově navíc žije. Už předchozí projekty nedopadly dobře, tak je třeba se soustředit na to, co je k dispozici. Další odklad a projektování zaberou dva tři roky. „Technický stav školy je kritický, akumulační kamna už nepůjdou opravit, roh školy praská, krovy jsou uhnilé, pojďme k něčemu dospět,“ žádal Báča. Starosta Hocke připomněl investice do škol – na drobné opravy město vynakládá tři až šest milionů ročně, poslední velkou investicí do budovy školy bylo 60 milionů do přestavby horní budovy kasáren na hotelovou školu na přelomu tisíciletí. Zastupitel Tomáš Hudec zmínil nikdy nerealizované, zbytečné projekty za miliony, které jsou ukryty v archivech města. Zastupitel Karel Jiránek se vyjádřil pro investici maximálně do výše 35 mil. korun.

Zbyněk Báča nakonec navrhl vyhlásit výběrové řízení na rekonstrukci školy podle platné projektové dokumentace do výše 45 milionů. Pro tento návrh hlasovalo 12 zastupitelů, osm se zdrželo a čtyři byli proti. Schválen byl nakonec návrh zastupitele Michala Loukoty, který navrhl prověřit úspory v projektu s tím, že maximální objem investice bude 35 mil. Kč a tato úsporná varianta bude zastupitelům předložena na srpnové zasedání, aby vše stihli schválit ještě v tomto funkčním období. Pro tento návrh hlasovalo 16 zastupitelů, osm jich bylo proti.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.