V MUZEU VYHLÍŽÍ JUBILEJNÍ 25. ROČNÍK STAROČESKÝCH TRHŮ

0

Letos a vloni se kvůli koronaviru nemohly uskutečnit tradiční Staročeské trhy, které v areálu turnovského muzea a přilehlého parku probíhají vždy na přelomu května a června. „Ano, stále jubilejní 25. ročník Staročeských trhů vyhlížíme,“ glosuje etnografka muzea Vladimíra Jakouběová. A tak stejně jako vloni uspořádalo i o letošních prázdninách muzeum alespoň „malé“ trhy. „Chápu je především jako podporu drobným řemeslníkům a výrobcům tradičního zboží. Řada z nich nemá kde prodávat, mnoho pořadatelů ještě dnes akce tohoto typu ruší, my jsme jedni z mála, kde se řemeslný trh koná,“ přibližuje Jakouběová.

První letošní letní trh pod názvem „Řemeslo má zlaté dno“ se uskutečnil v polovině července. „I když půlku dne propršelo, všichni odjížděli spokojení, protože bylo vidět, že stejně jak byli natěšení řemeslníci, tak byli natěšení návštěvníci. Při opakování těchto trhů v sobotu 14. srpna to bylo z pohledu návštěvnosti ještě úspěšnější,“ doplnila Vladimíra Jakouběová.

Snímky ze sobotních trhů 14. srpna

Ta nicméně s dalšími organizátory vyhlíží jubilejní 25. ročník Staročeských trhů, který by se měl konat v příštím roce. Tady by rádi všichni výročí oslavili nejen kvalitním kulturním programem, ale mělo by dojít i na setkání a ocenění hlavních aktérů, kteří trhy čtvrtstoletí provázeli a připravovali. Všichni věří, že příští turistická sezona bude probíhat už bez jakýchkoli omezení.
Větší prostor by napříště měl o prázdninách podle muzejní etnografky dostat Dlaskův statek. Už letos se zde konají pravidelné sobotní dílny, které by se ale napříště měly konat v celém týdnu, a k tomu bude podle tématu připraven vždy malý řemeslný trh.

Řemeslo má zlaté dno. Sobota 14. srpna 2021. Své zboží prodávalo na 60 řemeslníků, v kulturním programu vystoupili s pohádkami pro děti Ruda Hancvencl a ve dvou vstupech turnovská kapela Mackie Messer Klezmer Band. Akci průběžně navštívilo přes tisíc lidí.

Ruda Hancvencl

Mackie Messer Klezmer Band

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.