Každý rok má nějakou symboliku, výjimečnost, mimořádnou akci. Byla to Čistá Jizera, nebo zimní stadion či koupaliště. Letošní rok v Turnově bude patrně rokem dětských hřišť. První zářijový školní den bylo otevřeno hřiště v parku u letního kina, které je svými prvky ojedinělé v republice, a městskou pokladnu přišlo na zhruba osm milionů korun. Ve čtvrtek 14. září bylo otevřeno dětské hřiště ve vnitrobloku sídliště na Daliměřicích v Dělnické ulici. To je výjimečné tím, že o jeho realizaci rozhodli sami občané v rámci tzv. participativního rozpočtu. V rozpočtu města na letošní rok bylo na tuto aktivitu vyčleněno 200 tisíc, hřiště přišlo na celkem 300 tisíc. V příštím roce bude částka v participativním rozpočtu navýšena, což může být motivační pro projekty občanské společnosti jdoucí zezdola.
Třetí hřiště, které je třeba zde zmínit, je to v Metelkových sadech, které bylo slavnostně otevřeno ve čtvrtek 7. září. Přišlo na téměř 6 milionů z rozpočtu města. Jak při otevření připomněl zastupitel Tomáš Tomsa, jehož firma Hřiště hrou zde postavila dřevěné dětské herní prvky, před zhruba 20 lety tady byl v podstatě les, kam místní vozili bioodpad ze zahrádek. Živelně rostlá zeleň prošla postupnou obměnou, dnes je tu opět městský park, který může být ozdobou jako za časů otců zakladatelů, kdy korzo k zahradní restauraci na Šetřilovsko patřilo k oblíbeným nedělním cílům Turnovanů.
V Metelkových sadech se opět předvedli architekti Kosnar a Smolík z pražského ateliéru AND, kteří jsou podepsáni pod hřištěm v parku u letního kina a aktuálně řeší přednádražní prostor s bazénkem v Turnově II. V Metelkových sadech prováděla stavební práce renomovaná firma Gardenline z Litoměřic.
V parcích na Šetřilovsku je to finále? „Mám za to, že jsme tak ve druhé polovině, nyní je to o údržbě, přál bych si, aby si občané parků začali víc všímat, upozorňovali na nepravosti, sami se o ně starali. Hřiště a úprava parku vznikly z veřejného rozpočtu města, je to tedy na lidech, jestli si v podstatě svůj majetek budou umět bránit před nepravostmi,“ říká starosta Turnova Tomáš Hocke.
Na Šetřilovsku je nyní podle něho nutné počkat na aktivitu firmy Zikuda, která koupila objekt bývalé výletní restaurace, na jejímž místě by měl vyrůst nový penzion s veřejně přístupnou restaurací. Zkultivovány by měly být také pozemky kolem restaurace. A tam někde by se měly stýkat zájmy města a soukromého vlastníka.
„Co myslím, že je nutné, aby zde byly k dispozici toalety, které tu byly i za časů našich předků. V příštím roce sem dáme chemická WC a uvidíme, co bude dál. Také bychom měli mít vlastního správce parků. Hlídače, který bude provádět potřebnou denní údržbu a na parky dohlížet,“ doplnil starosta města.