HLAS ZVONU Z PRACKOVA

0

V pořadí již devátá obnovená tradiční staročeská pouť přilákala ke kapličce na Prackově pod Kozákovem v neděli 8. září desítky lidí (ZDE). Součástí poutě bylo také vysvěcení nově odlitého zvonu ke stému výročí kapličky. Zvon jménem František se zrodil v dílně Jaroslava Marka v Turnově ve spolupráci se zvonařem Michalem Votrubou z jihočeských Myslkovic. Váží 43 kilogramů, obvod má 39 centimetrů. Na jeho pořízení přispěly pražská Nadace Občanského fóra a turnovská Nadace B. J. Horáčka spolu se sbírkou Spolku přátel prackovské kapličky.

Zvonu požehnal liberecký arciděkan Radek Jurnečka. „Zvon provází člověka po celý den. Možná jsme si už trochu odvykli ho vnímat, ale v dřívějších dobách byl jeho hlas velmi důležitý, protože odděloval jednotlivé fáze dne. Připomínal nám čas na odpočinek, na práci i na společné zastavení a modlitbu. Hlas zvonu nás svolává, když se blíží něco nepříjemného a zásadního, jako jsou záplavy, požáry nebo války, jeho hlas ale může zrovna tak dobře znít ve slavnostních chvílích. A když zvonu žehnáme, nežehnáme nějaké konkrétní věci, ale žehnáme lidem, kterým bude zvon sloužit a kteří ho budou opatrovat. Kéž by jeho hlas přinášel do naší zjitřené a uspěchané doby více klidu, aby v lidech zavládla znovu touha po odpouštění, pokoji a usmíření,“ uvedl ve své promluvě arciděkan Jurnečka.

Setkání na Prackově se konalo pod záštitou Květy Vinklátové, radní Libereckého kraje, a pod patronací Spolku přátel prackovské kapličky, který v průběhu tohoto desetiletí postupně kapličku opravuje a uvádí do života. Nyní se odtud, z kozákovské stráně, bude do daleka linout hlas zvonu, který bude oznamovat, že společné úsilí mnoha lidí slaví úspěch, že kaplička je nejen zachráněna, ale že může zase poskytovat útočiště v dobách radostných i smutných…

Na Prackov dorazily v neděli 8. září desítky lidí

Součástí poutě byl také řemeslný trh…

…a minuta ticha za zdejší rodáky

Předsedkyně spolku Alena Radoušová představuje J. Marka, v jehož dílně zvon vznikl

První zazvonění zvonu. Ten bude v nejbližší době vyzdvižen do zvonice kapličky

Interiér kapličky

Zvon František

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.