V TURNOVĚ OTEVŘEL KRAJ DALŠÍ CENTRUM ODBORNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ, JIŽ ŠESTÉ Z OSMI PLÁNOVANÝCH

0

Liberecký kraj pokračuje ve výstavbě Center odborného vzdělávání (COV). Po Frýdlantu, České Lípě, Liberci a Vysokém nad Jizerou se nových prostor dočkali ve čtvrtek 25. dubna i žáci Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově. Celkové výdaje na výstavbu a vybavení technického COV jsou včetně evropských a státních dotací 55.610.352 korun. Liberecký kraj dá na všech osm projektů COV ze svého rozpočtu částku 111.570.211 korun. „Projekt COV je úspěšný, a proto chceme do budoucna vybrat i další školy zaměřené na technické vzdělávání, které si zaslouží moderní vybavení. Rádi bychom projekty připravili do nového plánovacího období evropských dotací po roce 2021,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Žáci v Turnově se budou vzdělávat v rekonstruované a pro účely výuky rozšířené budově bývalé kotelny na lehké topné oleje. Zrekonstruovaný objekt v Alešově ulici obsahuje zázemí pro studijní čtyřletý obor strojírenství, který je zakončený maturitní zkouškou, a dále pro tříleté obory nástrojař, obráběč kovů a strojní mechanik. „Jako u předchozích COV i zde bylo součástí projektu pořízení moderního vybavení a výstavba nových dílen. Vysoký standard prostorů a pomůcek umožní žákům dosahovat těch nejlepších studijních výsledků,“ dodal Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství.

Slavnostní přestřižení pásky

„Jsem ráda, že projekt COV v Turnově podpoří opět i příspěvek z Evropské unie a státního rozpočtu. V současné době žádáme prostřednictvím druhé žádosti o platbu ve výši zhruba 39 milionů korun. V celkovém součtu by tak společně s první žádostí byl příspěvek z evropských zdrojů a státního rozpočtu celkem 46.104.533,78 korun,“ vysvětlila Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

„Na tomto COV došlo jako na jediném k překročení termínu ukončení stavebních prací, a to celkem o 21 dnů. Také při odstraňování vad a nedodělků nebylo vše bez problémů. Naštěstí se nakonec vše podařilo a žáci tak mohou na zcela nových strojích a v moderních učebnách prokázat svoje dovednosti a naučit se mnoho užitečných věcí do praxe,“ řekl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.
Kraj letos dokončil již šest z plánovaných osmi COV. V lednu slavnostně otevřel COV ve Frýdlantu, v březnu na liberecké průmyslovce, na začátku dubna na obou českolipských školách a minulý týden ve Vysokém nad Jizerou. COV uměleckoprůmyslové na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově plánuje kraj otevřít letos v létě. Projekt COV řemesel na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou se zpozdí kvůli částečné havárii. V současné době již probíhají sanační práce a záhy na ně naváže samotná výstavba objektu. Žáci se nových prostorů dočkají pravděpodobně příští rok v září.

Moderní výukové zařízení

Sami studenti představovali při slavnostním otevření jednotlivé stroje a zařízení

„Z krajského rozpočtu jsme na turnovské COV dali 9.505.819 korun, což tvoří zhruba 17 procent celkových výdajů na tento projekt. Příspěvek kraje na všechna COV je necelá pětina z celkového objemu bezmála 594 milionů,“ uzavřela Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.
Turnovské COV patří k těm levnějším, nejdražší je stomilionové COV v Jablonci nad Nisou.

Jak na tiskové konferenci uskutečněné v rámci slavnostního otevření uvedla ředitelka turnovské školy Eva Antošová, otevření nového centra vítá a doufá, že pozvedne nejen prestiž školy v rámci kraje, ale hlavně díky moderním výukovým prostředkům přiláká více žáků se zájmem o studium technických oborů. Do nového COV by se měla od září soustředit většina praxí studentů, byť i nadále především u studentů vyšších ročníků bude probíhat praxe také ve firmách.

Co se týká přístrojového vybavení turnovského technického COV, zdůraznil náměstek Petr Tulpa, že je v maximální míře vybaveno těmi nejmodernějšími technologiemi, které najdete v progresivních firmách. Na kraji jsou si ale vědomi, že vybavení bude potřeba s postupem dalších let obnovovat a modernizovat, aby nezastarávalo a studenti při příchodu do firem byli co nejlépe připraveni a uměli pracovat s moderními nástroji.

…nechybí ani „klasika“

Studentky oboru nástrojař

Starosta Turnova Tomáš Hocke poděkoval za skutečnost, že takovéto vzdělávací zařízení může být přímo v Turnově, navíc podle něho je objekt velmi pěkně architektonicky proveden, je ukázkou, že i takovéto technické objekty mohou být na pohled pěkné. Od nového COV si starosta slibuje především částečné plnění slibu místním firmám, když poptávají kvalifikované pracovníky.

(TvA s využitím TZ Libereckého kraje)

Přehled pořízeného vybavení pro COV LK technické – OA, HŠ a SOŠ Turnov:
* CNC stroje: 10.333.400 korun
* 3D měřicí přístroje: 2.745.940,12 korun
* strojní zařízení: 2.475.417,37 korun
* IT vybavení: 1.924.989 korun
* dílenské vybavení: 968.855,47 korun
* 3D tiskárny: 571.701 korun
* kancelářské vybavení: 519.791,80 korun
* robotický modul: 491.139 korun
* SolidWorks: 149.926 korun (60 licencí uvedeného software )

Zařízení pro 3D tisk

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.