TURNOVSKÉ MUZEUM MĚLO V LÉTĚ REKORDNÍ NÁVŠTĚVU, EXPOZICE LUMINISCENCE SE BUDE STĚHOVAT (VIDEO)

0

I pro turnovské muzeum platí, co pro jiná místa v republice. Češi v měsících po lockdownu cestovali po své krásné zemi. Sice se spíše vyhýbali velkým městům, ale některé regiony, jako jižní Čechy, Morava a třeba Krkonoše byly plné návštěvníků. A stejně tak i Český ráj. V Turnově na této skutečnosti profitovalo mj. Muzeum Českého ráje, které o prázdninách navštívilo 18 966 osob.

„Pouhých 34 návštěvníků nám chybělo, abychom dosáhli 19 tisíc. Tolik lidí prošlo v červenci a srpnu branami turnovského muzea a Dlaskova statku. Jde o vůbec nejvyšší návštěvnost minimálně za posledních 20 let! Na tomto rekordním zájmu mají bezesporu lví podíl doprovodné programy a akce, které představují přidanou hodnotu k našim stálým expozicím a aktuálně probíhajícím výstavám,“ uvedl ředitel muzea Jan Prostředník.

Mezi úspěšné prázdninové akce patří pravidelné úterní „Dny s mineralogem“, které v červenci a v srpnu navštívilo 1 203 dětí a dospělých. Další více než čtyři stovky zájemců zaznamenaly „Horolezecké čtvrtky“, tři a půl tisíce zájemců si nenechalo ujít „malé“ Staročeské trhy, na Dlaskově statku probíhaly řemeslné soboty. Třeba v rámci červencových „Dnů lidové architektury“ sem přišlo o dalších 400 návštěvníků víc! V muzejním areálu ve Skálově ulici probíhaly i o prázdninách tvůrčí dílny k výstavě „Na poslední cestě“. V Kamenářském domě si příchozí mohli vyrobit ochranné amulety a talismany.

Kromě výstav jsou tu také stálé expozice – pro turnovské muzeum především horolezectví a mineralogie. Muzejním fenoménem poslední doby je výstava v jeho sklepeních nazvaná „Luminiscence – cesta světla“. Ta byla jako standardní výstava otevřena ve spolupráci s firmou Crytur na jaře 2018, stálý zájem návštěvníků ale znamenal, že se nyní jedná už o stálou expozici. Podle mineraloga turnovského muzea Jana Bubala, který je tvůrcem této výstavy, stojí za velkým zájmem především ona tajemnost světélkování předmětů kolem nás, což třeba ani člověk jinak nevnímá. Vše navíc umocňuje tajemné středověké sklepení, ve kterém je výstava umístěna.
V podzemí bylo instalováno ultrafialové osvětlení. Světélkuje zde všechno. Rostliny, minerály, lahve, kancelářské zvýrazňovače, speciální luminiscenční sklo či kari koření. „Světlo člověka odedávna fascinuje, na této výstavě mohou návštěvníci vidět předměty z běžného života i předměty, které jsou jim neznámé a jsou schopné luminiscence, tedy světélkování v UV záření,“ doplňuje Jan Bubal. Jak dodal i nadále je s touto stálou expozicí v rámci muzea počítáno, jen dojde k jejímu přestěhování.
V současné době probíhá rekonstrukce domu čp. 72 vedle muzea, kde bude mj. v patře výstavní síň fotografa Viléma Heckela, která bude navazovat na muzeum horolezectví, v přízemí bude rozšířena expozice mineralogie, na kterou bude ve středověkých sklepeních pod domem navazovat nově koncipovaná expozice luminiscence. Fascinující putování za tajemnem bude tedy v případě turnovského muzea platit i v dalších letech.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.