DEN ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK 2022 A UNIKÁTNÍ FOTOGRAFIE

0

V neděli 14. srpna se v Turnově uskutečnil Den židovských památek. Zájemci mohli zdarma a s výkladem navštívit od 10.00 a od 14.00 hodin synagogu v Krajířově ulici, s průvodcem projít bývalou židovskou čtvrtí a podívat se i na židovský hřbitov v Sobotecké ulici. Od 18.00 hodin potom v synagoze proběhl koncert tzv. sefardských písní, tedy písní Židů žijících ve středověkém Španělsku a mluvících jazykem ladino.

Jak bylo uvedeno, zájemci mohli s průvodcem navštívit i turnovský židovský hřbitov. Jeho počátky sahají do roku 1625. Nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1649. Poslední zesnulý ze zdejší židovské komunity zde byl pohřben v 50. letech minulého století. Často fotografovaný hřbitovní dům po smrti posledního předlistopadového nájemníka na přelomu 70. a 80. let 20. století rychle chátral a stal se terčem vandalů. V letech 1994-1997 došlo na celkovou rekonstrukci objektu. Slavnostní otevření zrekonstruovaných prostor se uskutečnilo 8. května 2002 (viz níže dosud nepublikované snímky z archivu TvA).
Od té doby je v prvním patře byt správce, přízemí s pamětní deskou se jmény těch, kteří ze zdejší komunity zahynuli ve fašistických koncentračních táborech a dalšími prostory, které připomínají starodávné židovské zvyky, slouží veřejnosti. Na přilehlém hřbitově je přes 500 náhrobků.

Zájemci mohli s průvodcem navštívit i turnovský židovský hřbitov

Snímky z 8. května 2002

Vlevo hovoří Pavel Jakubec, v současné době ředitel semilského okresního archivu

Na snímku je Pavel Jakubec s turnovskými legendami – Josefem Kunetkou a prof. Jaromírem Horáčkem

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.