OBCHODNÍ CENTRUM NA KOŇSKÉM TRHU PŘIVÍTÁ PRVNÍ NÁVŠTĚVNÍKY NA ZAČÁTKU PODZIMU 2009

0

Málokterý stavební záměr v Turnově vyvolal tolik vášní. Snad jen trasování R35 a dopravní okruh středem města je srovnatelný s tím, co zaznělo na adresu obchodního centra na Koňském trhu. Aby také ne. Vždyť se jedná o nejzajímavější pozemek v samém středu města. Z podnikatelského pohledu nemůže být lepší, plocha bývalých jatek a navazující pily si navíc říká o komplexní řešení celé oblasti a o vznik druhého městského centra.

Zatažením další dopravy do Sobotecké ulice vznikne dopravní chaos, jiná města staví nákupní zóny na perifériích, v Turnově bude v centru města, část plochy je navíc v záplavové zóně. To jsou nejčastější argumenty odpůrců stavby. Dnes už ale není na pořadu dne otázka, jestli stavět, nebo nestavět. Do jaké míry mají, nebo nemají odpůrci stavby pravdu, budeme moci zkontrolovat fyzicky už za méně než rok. Na stavbu obchodního centra je k dispozici platné stavební povolení a po měsících odkladů se v nejbližší době začne stavět.

 

n200811200857_zap_514_08_kontrh„Sám jsem rád, že tato etapa je za námi. Po desítkách jednání a úpravě projektů můžeme začít,“ uvádí Martin Souček, projektový manažer firmy Real Garant, která stavbu zaštiťuje. Třetina z 5200 čtverečních metrů zastavěné plochy obchodního centra bude na pilotech, železobetonová konstrukce bude částečně průtočná. Před nákupním centrem bude 173 parkovacích míst, Hypernova nabídne 2100 metrů čtverečních prodejní plochy a Penny Market dalších 760 metrů čtverečních. Kromě toho zde bude několik malých obchodů od lékárny po trafiku. Firma Real Garant hodlá také postavit polyfunkční dům v proluce v Sobotecké ulici, kde byl dříve vstup do jatek. Také zde budou obchody a kanceláře, v horních patrech byty.

 

n200811200858_zap_515_08_kontrhPrvní etapou stavby obchodního centra byla demolice starých jatek. Na ni letos navázala výstavba pátého ramena z kruhové křižovatky v Sobotecké ulici, což byla jedna z podmínek územního rozhodnutí, aby budoucí staveniště, resp. obchodní centrum mělo vlastní příjezd. „V tuto dobu je již dokončeno výběrové řízení na dodavatele stavby s tím, že výsledek ještě podléhá odsouhlasení financující banky. Předběžný termín dokončení je do 31. srpna, první návštěvníky přivítáme na začátku podzimu 2009. Už dopředu se omlouvám za stavební ruch, který stavba přinese. Až ale bude vše dokončeno, věřím, že i odpůrci stavby střízlivě přiznají, že tento prostor si odpovídající úpravu zasloužil. Doufám, že do budoucna kolem obchodního centra a navazující sítě malých obchodů a služeb vznikne druhé pulsující centrum města. Navíc zde bude kde zaparkovat, což je ve středu Turnova velký problém,“ shrnul Souček.

 

Komplex na Koňském trhu bude první velké nákupní centrum v okrese Semily. Stavba začne po téměř pěti letech příprav. V České republice je nyní už pouze pět okresů, ve kterých nefunguje žádný hypermarket. Těch bylo na počátku letošního roku celkem 231, což bylo meziročně o 16 více. Největší rozvoj sítě hypermarketů má ale Česko již za sebou, po velkých městských centrech se zájem investorů obrací na menší lokality typu Turnova. Letos by podle statistických odhadů mělo vzniknout dalších 20 nových hypermarketů, několik projektů například souběžně vzniká v blízkém Liberci. Nejvíce hypermarketů provozuje v České republice obchodní řetězec Kaufland, který na začátku letošního roku měl 84 prodejen. Druhá pozice patří společnosti Ahold (56 hypermarketů Hypernova) a třetí společnosti Tesco (52 hypermarketů).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.