10 LET OD NIČIVÝCH POVODNÍ

0

Hasiči z Libereckého kraje, starostové měst a obcí, poslanci a senátoři a další hosté se v sobotu 8. srpna sjeli do Bílého Kostela nad Nisou, aby tady společně zavzpomínali desátého výročí ničivých povodní, ke kterým došlo zejména na Frýdlantsku. Zvýšená hladina Jizery byla ale v srpnových dnech roku 2010 zaznamenána také na Jizeře v Turnově, zde ale nenapáchala téměř žádné škody.

Blesková povodeň ze 7. srpna 2010 byla nejničivější ve Frýdlantském výběžku, v Hrádku nad Nisou a v Chrastavě. Pět lidí zemřelo, škody na majetku byly vyčísleny na 8,2 miliardy korun, Liberecký kraj se s odstraňováním následků povodně vypořádával celých deset let.

V rámci vzpomínkové akce byli oceněni ti, kteří při ničivých povodních pomáhali lidem v nouzi, leckdy i s nasazením vlastních životů. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta za účasti starosty Turnova Tomáše Hockeho ocenil i Arnošta Černého (všichni tři na titulním snímku), který byl tehdy velitelem turnovských hasičů a koordinoval pomoc v nejzasaženější obci – v Raspenavě, kterou se před deseti lety prohnala třímetrová povodňová vlna.

Více se ke vzpomínkové akci vrátíme v samostatném článku.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.