Sedm kulí ve Voděradech u Frýdštejna

0
Je lepší hodovat, než válčit, je lepší koule jíst, než jimi nabíjet děla či jiné zbraně. Tohle si řekli dobrovolní hasiči z Voděrad u Frýdštejna. Smutné sté výročí začátku 1. světové války si připomněli soutěží pro rodinné týmy s názvem Kulové hody. Pravidla akce byla jednoduchá. Každý, kdo se chtěl zúčastnit, musel přinést jakékoliv jídlo ve tvaru koule.
Na hodovním stole se sešlo dvacet druhů poživatelných kulí. Sladké, slané, kyselé, pálivé i alkoholické… Pravé dělové kule připomínaly meloun plněný vodkou a tzv. pštrosí vejce – slepičí vajíčka obalená sekanou. Do pistole by se zase hodil hrášek a červený rybíz. Kulové menu dále tvořily například pizza koule, bramborové koule, několik druhů sýrových koulí, plněná rajčata nebo třešně v rumu. Kupodivu nikdo nepřinesl tradiční české oblíbené ovocné knedlíky. A kupodivu nikdo z účastníků druhý den netrpěl střevními potížemi.
Přestávky mezi jednotlivými chody vyplnily soutěže. Opět inspirované koulemi. Pingpongovými míčky se házelo na pohyblivý cíl a hrál se petang. Paměť si účastníci kulových hodů potrápili při skládání rozstříhaných slov písničky Za císaře pána.
Akce potvrdila, že fantazie voděradských dobrovolných hasičů je velká a historické události se mohou připomínat i jinak, než položením květin u pomníčku.
Slávek Hrzal, slavek.hrzal@dta.cz
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.