Pozvánka na turnovskou premiéru filmu o Českém ráji

0

Celovečerní film přírodovědce, fotografa a spisovatele Zdeňka Mrkáčka navazuje na jeho předchozí mnohaletou práci v popularizaci přírody a krajiny Českého ráje. Hodinu a půl dlouhý dokument je výsledkem jeho téměř celoživotního studia přírody regionu. Po zkušenostech s kratšími snímky se v tomto případě ujal role scénáristy, kameramana i režiséra.

Autor představuje Český ráj ve zcela novém světle. Dokládá, proč je region jedním z pokladů přírodního a kulturního dědictví naší vlasti a proč je tak vyhledávaný. Po úvodním seznámení s krajem včetně jeho památek i osobností zaměřuje pozornost diváka hlavně na neživou a živou přírodu v podobě polodrahokamů, skalních tvarů a obyvatel skalních měst, sopek, luk, vody i lesů. A díky unikátním záběrům nám umožňuje nahlédnout do soukromí vybraných druhů živočichů a rostlin od motýlů, výra a sokola až po jeřába, mloka, orchideje a orla mořského.
Lze říci, že kromě jiného film dokládá přednosti spojení znalce přírody a kameramana v jedné osobě. Hudba k filmu není převzatá, ale originální. Přímo na míru snímku jí zkomponoval veřejnosti již dobře známý klavírista, skladatel a dirigent Martin Hybler, střih zajistil Pavel Barták a komentář namluvil Jaroslav Hoření.

Vznik filmu podpořila celá řada partnerů z našeho regionu od města Jičína, Lomnice nad Popelkou, Kulturního a informačního střediska v Lomnici až po obec Kněžnice a další.

Čtvrtek 12. ledna
Kino Sféra ve Střelnici od 19.00 hodin, vstupné 150 Kč, zlevněné 130 Kč. Po projekci proběhne se Zdeňkem Mrkáčkem beseda.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.