Důsledky nejen velkých kauz typu Berdychova gangu či krachu Union banky, ale i drobné podvody za desetitisíce, resp. jejich amnestování, dopadají na občany celé země, Turnov nevyjímaje. Přitom za důsledky neuvážené – nebo uvážené a dobře připravené? – amnestie patrně nikdo nebude postižen. Prezident Václav Klaus, který amnestii ve svém letošním novoročním projevu vyhlásil, za odpuštění trestů prokazatelným zlodějům zodpovědnost necítí. Přitom nejde jen o to, že beztrestní budou lumpové, kteří rozkladli miliony, ale že obyčejný poškozený občan nebude mít nikde dovolání. O náhradě škody se mu může jen zdát. Prý si má jít stěžovat k občanskoprávnímu soudu, tam ale bude muset prokázat, že byl za čin, který mu způsobil újmu, někdo postižen, že?
Z tohoto pohledu nepřekvapí i kuriózní historka, kterou uvedl velitel turnovských policistů Milan Drahoňovský. Částku ve výši 20 tisíc korun podvodně vylákal na 80letém muži z Turnova pachatel, který byl za tento čin nejen odsouzen, ale bylo mu nařízeno i vyrovnání škody postiženému. „Odsouzený byl amnestován a neopomenul navštívit starého pána s tím, že mu mával před očima papírem o amnestii a vysmíval se mu,“ řekl Drahoňovský. Že za své vzala i náhrada škody, je samozřejmé, důchodce bude rád, když ho dotyčný nenapadne, až si půjde nakoupit do obchodu.
Policisté, státní zástupci a další orgány činné v trestním řízení nad tímto stavem nevěřícně kroutí hlavami. „Z pohledu naší práce, kdy se snažíme pachatele nejen dostihnout, ale i usvědčit, a také z pohledu postižených je to zarážející,“ zdůvodnil Milan Drahoňovský. Že dopadení pachatelů trestných činů stálo také mnohdy ohromné finanční prostředky z rozpočtu státu, tedy daňových poplatníků, už asi netřeba v této souvislosti připomínat!
A nejde o ojedinělý případ. Turnovským policistům se vysmíval i muž, který se dlouhodobě vyhýbal nástupu do vězení. I jeho se týkala amnestie, nemohl proto být ani nově souzen za maření výkonu úředního rozhodnutí.
Koho se amnestie týkala? Lidí odsouzených nepodmíněné do jednoho roku, odsouzených se zbytky trestů u osob nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let, amnestie se týkala také dosud neskončených stíhání, táhnoucích se déle než osm let se sazbou do 10 let (právě na tento bod se vztahuje největší kritika, protože do této kategorie spadají stomilionové kauzy zpronevěry), týkala se i zbytků trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců. Amnestie vydaná prezidentem Václavem Klausem ke dvacetiletí samostatné České republiky, resp. ke konci jeho funkčního období, se netýká násilných trestných činů a omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin.
Na základě této amnestie bylo z nápravných zařízení již propuštěno 6 344 odsouzených.