SETKÁNÍ SE STAROSTOU. V MALÉM ROHOZCI BYL HLAVNÍM TÉMATEM KAMAX

0

V hektické době, kdy se má, nebo nemá schválit fúze nemocnic, rozhodnout o budoucnosti poplatků za likvidaci komunálního odpadu, či o budoucnosti projektu sportoviště v Maškově zahradě, protože se téma opět vrací na jednání zastupitelů 26. září, se jeví setkání v Malém Rohozci v úterý 17. září jako marginální. To by ale nebylo dobře. Snaha nového starosty Tomáše Hockeho komunikovat se všemi – obyvateli i zastupiteli napříč názorovým spektrem – si podporu zaslouží. Do rohozecké knihovny si přišlo popovídat zhruba dvacet lidí, víc by se jich do malé místnosti skoro ani nevešlo. Že se řeč většinou točila o aktivitách firmy Kamax v blízké průmyslové zóně, je nabíledni.

S problémy obce, která je součástí města Turnova, starostu seznámil předseda zdejšího osadního výboru Jiří Drahoňovský. V obci funguje i aktivní občanské sdružení – Rohozecký okrašlovací spolek, který zastupoval Lukáš Berndt. Co zdejší občany trápí? Stav některých veřejných komunikací, poměrně problematický provoz na úzké silnici z Dolánek na Vazovec a Bartošovu pec, kde se auta pletou s cyklisty a lidmi na kolečkových bruslích. Na Malém Rohozci chybí nějaký prostor ke společnému scházení – proto je tu záměr výstavby hřiště s místem pro setkávání, na hlavní průjezdní komunikaci nebyla dobře udělána před lety kanalizace, takže voda stéká po silnici, bývalá sokolovna, kterou město před šesti lety prodalo, je ve stavu, kdy ohrožuje své okolí…

Lukáš Berndt představil probíhající petici za monitoring ovzduší. „Není to problém pouze Malého Rohozce, ale i vlastního města, protože vítr od nás většinou fouká směrem k centru,“ sdělil Berndt. Petici, která požaduje nezávislé měření kvality ovzduší v průmyslové zóně Vesecko, již podepsalo přes 800 lidí, ukončena by měla být v září. „Se zajištěním měření kvality ovzduší počítáme, kontaktoval jsem Zdravotnický ústav v Ústí nad Labem, který je nezávislým orgánem. Cena za toto měření bude zhruba 150 tisíc. Měření by mělo proběhnout ještě před spuštěním kalicí linky Kamaxu a potom za jejího provozu,“ vyjádřil se starosta Hocke. „Nechci vám současně slibovat nesplnitelné, vnímám vaše podněty a snažím se s nimi pracovat a řešit je postupně. Slibů tady bude v příštím roce před volbami ještě dost a dost,“ poznamenal starosta.

n201309251623_zap_368_2013_rohozecPodle předsedy osadního výboru Drahoňovského jsou zdejší lidé rozpačití z postupu Kamaxu, který původně deklaroval nový areál na Vesecku využít pouze jako sklad a administrativu, dnes je záměr spustit zde několik kalicích linek. Lidé mají obavu ze zhoršení životních podmínek. Podle nich toto do zdejší průmyslové zóny nepatří, na některé práce prý nebylo navíc stavební povolení. Tvrdí, že před realizací tohoto záměru mělo proběhnout posouzení stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Je zde také rozpor, jestli průmyslové kalení již nespadá do oboru hutnictví, což by potom mohlo být v rozporu se zaměřením průmyslové zóny. Nejvíce postižení jsou obyvatelé řadovky za pivovarem, která přímo sousedí s novým areálem Kamaxu. Ti mají problém hlavně s hlučností v nočních hodinách při nakládání zboží na kamiony. Žije zde 15 lidí, jejich domy jsou nyní podle nich de facto neprodejné. (V jejich případě firma slibuje úpravu v organizaci práce, možné jsou i nějaké úpravy na pozemku Kamaxu – výsadba zeleně, protihluková stěna ad.)

Jak na setkání uvedl Ing. Hájek z firmy Kamax, areál v Nudvojovicích, kde je firma od roku 1992, již nevyhovuje. Není tu navíc již žádná rozvojová plocha. Když firma přišla se záměrem vystavět nový areál na Vesecku, nikdy se netajila s tím, co by zde ve finále mělo být. „Přesto jsme získali všechna souhlasná stanoviska od dotčených orgánů. Jinak bychom logicky do stavby za desítky milionů ani nešli. Co bylo a je prioritní, jsou sklady a logistika, to opravdu potřebujeme vyřešit ze všeho nejvíc. Další vývoj ve firmě, která působí v několika zemích Evropy a i na dalších kontinentech, směřuje k instalaci těch nejmodernějších kalicích linek právě u nás. Postupujeme standardně, v souladu se zákony, nebráníme se žádnému měření, ani pořízení EIA,“ podtrhl Hájek. Ze strany firmy je důležité se s lidmi v okolí dohodnout, starosta Hocke přislíbil, že město by mohlo být jakýmsi garantem diskuze.

V závěru starosta vyzval místní k sepsání přehledu nejdůležitějších věcí, které chtějí řešit. Takový přehled by měli vypracovat právě lidé, kteří v místě žijí. „Rádi bychom v okrajových částech města každý rok alespoň něco málo udělali, proto je důležité mít požadavky místních lidí k dispozici,“ uzavřel setkání starosta Hocke.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.