90 LET HASIČSKÉHO SBORU V KADEŘAVCI

0

Malý, ale aktivní sbor dobrovolných hasičů v Kadeřavci slaví v těchto dnech 90. výročí od svého založení. Z iniciativy osadního starosty Josefa Masopusta po dohodě pěti sousedů-rolníků došlo v dubnu 1922 k založení dobrovolného hasičského sboru v počtu 23 činných členů. Jeho začátky byly velmi těžké. I když měl zprvu k disposici jen jednu ruční dvoukolovou stříkačku, dva žebříky, dva háky, několik dílů hadic, seker a ruční berlovku, jeho členové se pravidelně scházeli ke cvičením a aktivně se účastnili okrskových a okresních cvičení, župních sjezdů i lokalizace několika požárů v místě i okolí. Sami si v Kadeřavci postavili malou zbrojnici. Nově založený sbor přispěl navázání pevného přátelství a dobré spolupráce mezi obyvateli této předměstské osady, které vydržely i v době pro náš národ nejtěžší – za okupace a za II. světové války.

Po roce 1945 se kadeřavští hasiči s chutí pustili do nové práce. V letech 1949-50 postavili v Hamáčkově koutě vodní nádrž a v letech 1952-53 sami svépomocí vybudovali novou hasičskou zbrojnici v Kalužníku, která jim slouží dodnes. Byli i častými pořadateli tradičních plesů, tanečních zábav a letních karnevalů.
Největší akcí v 80. letech bylo vybudování hasičské klubovny u zbrojnice, která se stala střediskem kulturní i schůzovní činnosti celé spádové oblasti. V posledních letech k ní bylo přistavěno nové sociální zařízení, byl postaven krb a zmodernizována kuchyně. Členové sboru na těchto stavebních akcí odpracovali celkem 7 800 hodin. Poděkování za významnou pomoc při stavebních akcích i při celé činnosti sboru patří Městskému úřadu v Turnově.

V současné době má hasičský sbor vedený starostou Emilem Bartejsem a velitelem Romanem Jelínkem 99 členů. Družstva mužů i žen se pravidelně účastní okrskových soutěží v požárním sportu. V roce 2010 družstvo žen v této soutěži zvítězilo a v okrese obsadilo 6. místo. Loni Dominika Grušová obsadila 1. místo v soutěži žen – jednotlivkyň. Sbor každoročně pořádá několik brigád, sběrů železa i řadu kulturních a společenských akcí, zájezdů i akcí pro děti ve spolupráci s mateřskou školou v Mašově.

Své významné jubileum oslavili kadeřavští hasiči slavnostní schůzí 14. dubna, na které ocenili své aktivní členy a členky pamětními medailemi a diplomy. Další významnou součástí oslav bude organizace okrskové soutěže v požárním sportu, která se bude konat 9. června v Kalužníku.

Jiří Vencl, jednatel SDH, vencljiri@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.