„Vzkažte občanům, že voda v Českém ráji už není závadná,“ požádal přítomné novináře starosta Rovenska pod Troskami Pavel Koldovský. Prosba byla vznesena při slavnostním uvedení do provozu nové úpravny vody ve Václaví ve středu 22. října dopoledne. O kvalitě vody v okolí Rovenska, o které se občas s nadsázkou říkalo, že je tak plná pesticidů, až je otrávená, se v posledních letech v médiích psalo poměrně často.
K nálezu pesticidních látek ve vodovodu v Rovensku pod Troskami došlo v roce 2004. Nejdříve byly zjištěny ve zdroji pitné vody v Borku (na Hrudce) a posléze i ve zdroji ve Václaví. Přitom na veřejný vodovod je v Tatobitech, Žernově, Rovensku a dalších obcích napojeno přes 700 nemovitostí, resp. 1200 obyvatel. Zdroje znečištění obou zdrojů pitné vody nebyly dodnes zjištěny, logicky se nabízejí pozůstatky bývalých skládek nebo zemědělská výroba. Na přechodnou dobu muselo být požádáno o tzv. udělení mírnějšího limitu. I tak ale naměřené hodnoty škodlivých látek nesměly překročit hodnotu stanovenou soudním znalcem v odhadu zdravotních rizik.
Nepříjemnou situaci řešily od roku 2005 provozovatel sítě – Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. a Svazek obcí Rovensko pod Troskami, jako vlastník vodohospodářské infrastruktury. Byl navržen technologický postup na odstranění pesticidů ve vodě. „Získání prostředků na likvidaci nežádoucích látek, to byl jeden z důvodů proč jsme nakonec letos vstoupili do Vodohospodářského sdružení Turnov, kde už na podzim loňského roku začali připravovat realizaci nové linky úpravny vody ve Václaví,“ uvedl starosta Rovenska pod Troskami.
VHS získalo dotaci z Fondu investic Libereckého kraje ve výši 1,2 milionu korun a při osobní intervenci u náměstka hejtmana Radima Ziky se starostovi Koldovskému podařilo přesvědčit Liberecký kraj ještě o další dotaci ve výši milionu korun. Celkové náklady na rekonstrukci úpravny vody ve Václaví byly přes 3,5 milionu.
„Voda je upravována ozonizací, UV zářením a uhlíkovými filtry, jsou v ní obsaženy ale i nadále všechny minerální látky. Svojí kvalitou není daleko od kojenecké vody. Lidé v Rovensku a okolí již tedy nemusejí utrácet peníze za nákup stolní vody,“ uvedl Jiří Dřímal z brněnské firmy Lifetech, která společně s pražskou společností Culligan realizovala technologii odstranění pesticidů. Zkušební provoz nové úpravny vody ve Václaví byl zahájen 22. října, výsledky mají být vyhodnoceny v červnu příštího roku.
„Rádi bychom ještě v dohledné době realizovali propojení zdrojů pitné vody na Hrudce u Borku pod Troskami a zdroje u Václaví právě proto, kdyby se na Hrudce opět objevily pesticidy. Potom bychom obce pod Kozákovem, Rovensko, Ktovou, Borek a Hnanice mohli zásobovat pitnou vodou z úpravny ve Václaví,“ nastínil další postup Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov. Podle něho je v této lokalitě do budoucna velkou výzvou odkanalizování celého Rovenska pod Troskami. To je ale s předpokládanou investicí těsně pod 200 milionů korun nad současnými možnostmi regionu.