ŽENÁM TURNOVSKA

0

Proč jezdit na vyšetření prsů z Turnovska do Nemocnice Jablonec nad Nisou? Jablonecké digitalizované akreditované screeningové mamografické pracoviště má od října 2012 mamografický přístroj Philips MicroDose, nejkvalitnější svého druhu v České republice s lepším zobrazením prsů, je rychlejší, nebolestivé a má zhruba jen 40 % radiační zátěž ve srovnání s jinými přístroji. Screeningové vyšetření je jednou za dva roky hrazeno ze zdravotního pojištění každé ženě ve věku nad 45 let. Chce-li žena toto vyšetření, musí nejprve navštívit svého gynekologa nebo praktického lékaře, který je povinen jí vydat žádanku na vyšetření. Odesílající lékař má pak právo dozvědět se výsledek vyšetření.

Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování prsů bez příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stádiu, které je snáze léčitelné. Rakovina prsu představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Zásluhou screeningu máme pátou nejnižší úmrtnost v Evropě.

Pokud je na snímcích hůře přehledná žláza nebo ložisko, tak provádíme ultrazvukové vyšetření na velmi kvalitním přístroji Philips s vynikající rozlišovací schopností, což nám napomáhá i při biopsii či punkci podezřelých ložisek či tekutinových kolekcí, což je získání materiálu na histologické či cytologické vyšetření, výsledky máme většinou do tří dnů. Máme velmi vysoké procento úspěšných biopsií, což je důležité pro určení diagnózy a je-li nutná operace, event. chemoterapie či radioterapie.

Vloni bylo zachyceno v České republice zhruba 7 000 případů rakoviny prsu. Těší mě, že na mamografický scrrening přijde letos v naší republice téměř 70 % žen, více než desetinásobně více než při spuštění programu v roce 2002, přibývá nálezů prvních stádií (nehmatných nádorů) a snižují se druhá stádia (hmatné nádory). Mrzí mě, že je stále poměrně vysoké procento žen, které nechodí na vyšetření a že 10 % žen přichází v pokročilém stádiu nemoci.

201511050926_zap_285_2015_nemjn

Diagnostice prsu se věnuji 22 let, z mého výzkumu vyplývá, že na vznik rakoviny prsu se podílí zvláště stres, životní prostření a teprve poté dědičnost. I když žena chodí na screening pravidelně, měla by provádět samovyšetření prsů, které i nadále zůstává významnou doplňující metodou.

Objednávat na vyšetření se lze v pondělí až v pátek (7.30 – 15.00 hodin) telefonicky na čísle 483 345 854, nebo osobně na našem oddělení. Objednací doba je do měsíce, akutní vyšetření provádíme ihned.

MUDr. Miloš Rejmont, Nemocnice Jablonec nad Nisou, p. o., rejmont@nemjbc.cz (PR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.