ZELENÁ ÚSPORÁM V TURNOVĚ

0

Zhruba padesátka zájemců si přišla v pátek 15. května odpoledne do malého sálu KC Střelnice vyslechnout prezentaci zástupců ministerstva životního prostředí k projektu „Zelená úsporám“. Zastoupení přednášejících bylo více než reprezentativní. Kromě „domácího“ náměstka životního prostředí Františka Pelce byl přítomen i první náměstek téhož ministra Jan Dusík a Petr Štěpánek, předseda Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Program „Zelená úsporám“ umožní občanům získat zhruba 50 % příspěvek na zateplení, instalaci ekologického vytápění a další úpravy, které vedou ke snížení energetické náročnosti rodinných a nepanelových bytových domů.

„V letošním roce je v programu k dispozici pro občany České republiky deset miliard korun, celkově do roku 2012 to bude 25 miliard,“ přiblížil náměstek Dusík. Jde o největší ekologický dotační program v historii České republiky a také o nesporný mezinárodní úspěch dnes už bývalého ministra Martina Bursíka a jeho týmu. Program je financován ze zahraničních zdrojů, konkrétně z Japonska (z prodeje tzv. emisních kreditů).

 

Každý zájemce o dotaci musí splnit předem dané podmínky, tj. minimálně kombinaci tří dílčích opatření (nestačí tedy například jen zateplení domu). Nutný je také projekt s výpočtem energetických parametrů od autorizovaného projektanta – nemusí tedy být energetický audit, jak se někde mylně uvádí. Úpravy může provádět pouze odborná firma, která má v daném regionu potřebnou akreditaci. Ze strany stavebních firem je o akreditace mimořádný zájem, v seznamu jsou už i některé firmy z Libereckého kraje. Dotaci lze získat až na samém konci realizace úsporných opatření, zájemce tedy nejdříve musí i vše zaplatit a teprve potom zpětně po kontrole dostane peníze.

 

Žádosti o finanční podporu musí být podávány na krajských pracovištích SFŽP. „V nejbližší době bude možné podávat žádosti také v některých pobočkách bank, protože počítáme s tím, že ne všichni zájemci budou mít k dispozici potřebnou částku. Banky by jim měly umět nabídnout výhodný úvěr. Jde o největší ekologickou akci v naší zemi, slibujeme si od ní, že rozhýbe v době ekonomické krize i sektor stavebnictví. Program pomůže vytvořit či zachovat až třicet tisíc pracovních míst,“ upozornil náměstek Jan Dusík. Byl to právě on, kdo vedl závěrečná jednání s japonskou stranou o poskytnutí výjimečné částky na zmíněný ekologický program.

 

Vše potřebné najdete na www.zelenausporam.cz (tel. 800 260 500). Zájem ze strany občanů, majitelů nemovitostí, je podle toho, co zaznělo v sále turnovské Střelnice, mimořádný. I přes počáteční velkou investici na zateplení a další úpravy domů je následná úspora za úhradu energií a paliv na vytápění značná…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.