ZATMĚNÍ MĚSÍCE A REKORDNÍ NÁVŠTĚVA V TURNOVSKÉ HVĚZDÁRNĚ

0

V pátek 27. července večer v turnovské hvězdárně, kterou provozují společnost Sundisk s Klubem astronomů Liberecka pod patronací města Turnov, zaznamenali rekordní návštěvu. Přes čtyři stovky lidí si nenechaly ujít nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. „Již kolem 20. hodiny se začali scházet první nedočkavci, které jsme ovšem ještě poslali na kávu do nedaleké cukrárny, neboť bylo třeba v klidu dokončit instalaci a ustavení dalekohledů na terase a na pozemku před hvězdárnou. Přesně jak jsme inzerovali, ve 20.30 hodin se brána otevřela pro veřejnost a začaly proudit davy pozorování chtivých návštěvníků,“ uvádí správce hvězdárny Aleš Majer. V našem regionu Klub astronomů Liberecka uspořádal dvě pozorování, jedno v Jablonci nad Nisou a to hlavní v Turnově ve hvězdárně na Vrchhůře.

Turnovská hvězdárna v obležení. Foto Aleš Majer

Zde bylo k dispozici na pozorování Měsíce, ale i Venuše a Marsu, celkem deset dalekohledů. „Zhlédli jsme večerní přelet ISS, padalo i dost meteorů, jen ten zatmělý Měsíc ne a ne se ukázat. Nad jihovýchodem se totiž rozprostíral pás oblačnosti, která zabránila pozorování úkazu ve valné části východních Čech a na Moravě. Dočkali jsme se až krátce před koncem fáze úplného zatmění a výstup Měsíce ze zemského stínu už bylo možné sledovat nerušeně,“ přiblížil Aleš Majer.
Poslední návštěvníci hvězdárnu opouštěli hodinu po půlnoci. Pozorování se zúčastnil mj. i pravnuk dr. Šolce – zakladatele a mecenáše turnovské hvězdárny.

Úplné zatmění Měsíce (foto TvA)

Nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století trvalo 1 hodinu, 42 minut a 57 sekund. Jeho hlavní fáze začala ve 21.30, jeho maximální fáze nastala ve 22.21, skončila ve 23.13 hodin. Pozornost astronomů se soustředila také k planetě Mars, která byla nejblíže Zemi za posledních 15 let.

Poslední návštěvníci odcházeli až po půlnoci… (foto A. Majer)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.