ZDRAVOTNICKÉ POMŮCKY PRO KAŽDÉHO (SERIÁL, DÍL I.)

0

V novém volném seriálu se v TvA budeme zabývat možnostmi, jak ulehčit vašemu zdravotnímu stavu či zdravotnímu stavu vašich blízkých nějakými zdravotnickými prostředky. Často se totiž setkáváme s tím, že lidé o těchto možnostech ani nevědí – a přitom jsou třeba některé zdravotnické pomůcky plně hrazeny pojišťovnami! Někteří se třeba stydí zeptat, mnohdy se jedná o malou míru komunikace mezi pacientem a lékařem či o vzájemné nepochopení. V našem seriálu se postupně budeme věnovat kompenzačním pomůckám, vložkám, návlekům, obvazovému materiálu ad.

TÉMA DNEŠNÍHO DÍLU: KOMPENZAČNÍ POMŮCKY PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ
Každý z nás má v rodině někoho blízkého, kdo potřebuje pomoci se svojí částečnou imobilitou, či úplnou imobilitou (nepohyblivostí). Smyslem tohoto článku je pomoci právě vám v orientaci, kde a za jakých podmínek získat pomůcky, které mohou nám nebo našim rodinným příslušníkům velmi zpříjemnit každodenní činnosti.
Tyto pomůcky jsou běžně k zakoupení ve zdravotnických potřebách a některé i v lékárnách po celé České republice. Za určitých podmínek vám je může předepsat lékař. Pomůcky nelze předepisovat v době hospitalizace.

Časovou prodlevu, kdy si pomůcku můžete vyzvednout, občas způsobí, že vydání některých pomůcek musí schválit revizní lékař zdravotní pojišťovny. Pokud ale nabídnete lékaři, že si sami zajedete vyřídit na revizní oddělení zdravotní pojišťovny schválení, pak si můžete pomůcku vyzvednout dříve, než kdyby celý proces probíhal formou korespondenční. Pomůcky jsou částečně nebo úplně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Další možností, jak pomůcky získat, jsou půjčovny. Vyplatí se pomůcky půjčovat na přechodnou dobu nebo za účelem vyzkoušení.

Kompenzační pomůcky předepisují nejčastěji lékaři těchto odborností – rehabilitační lékař, ortoped, neurolog, v některých případech chirurg a praktický lékař na poukaz, na základě kterého vám bude pomůcka vydána ve výše uvedených zařízeních.

Kategorie kompenzačních pomůcek:
* POMŮCKY K CHŮZI. Nejběžnější pomůcky sloužící k bezpečnému přesunu na jiné místo. Patří sem vycházkové hole (klasické, výškově stavitelné, skládací), berle (existují s vyměkčením pro dlaně), chodítka pevná čtyřbodová a čtyřkolová chodítka, u nás zatím nedoceněná. V zahraničí je běžné vidět na chodníku stařečky, jak se opírají o svá chodítka, ve kterých mají odložený nákup. Nebo na nich posedávají v místech, kde nejsou lavičky a potřebují si odpočinout.
* KŘESLA KLOZETOVÁ. Ta jsou vybavena hygienickým prkénkem a plastovou nádobou s víkem. Mohou být pevná nebo pojízdná a některá lze využít pro sprchování ve sprchovém koutě. K dostání jsou mísy ložní i nádoby na moč, vhodné na přechodné období. Všechny tyto pomůcky se dobře hygienicky ošetřují.
* NÁSTAVCE NA WC. Kdo je schopen dojít si na WC a má problém s dosedáním a vstáváním, určitě ocení možnost zvýšení toalety o nějaký ten centimetr. Nástavce se vyrábí ve více variantách z plastu nebo polyuretanové pěny (nestudí). Liší se různou výškou, zda mají poklop, sklápěcí a odnímatelná madla. Při dosednutí na tuto pomůcku by nohy měly v oblasti kolene svírat pravý úhel. Vhodné je toaletu vybavit madlem pro jistější koordinaci pohybu.
* POMŮCKY PRO VYBAVENÍ KOUPELNY. Sedačky do vany (částečně ponořené do vany) a na vanu (umístěné na hraně vany), sedačky do sprchy a doplňky typu – schůdek k vaně, madla, protismykové rohože do vany a sprchy. Koupelnové doplňky nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Sedačky mají obvykle nastavitelnou šířku, tudíž nemusíte mít strach, že pro vaši vanu nenajdete vhodnou sedačku. Pro pacienty s těžším postižením existují tzv. zvedáky do vany elektrické nebo vodní, které umožňují přesun pacienta z vozíku do vany.
* LŮŽKA POLOHOVACÍ. Ta mechanická a elektrická jsou určena pro dlouhodobě ležící pacienty. Dnešním trendem je upřednostnit domácí péči před ústavní. Elektrická lůžka jsou sice dražší, ale pacient nebo jeho asistent mohou v průběhu dne polohovat lůžko kolikrát si vzpomenou, do více poloh, a čím častěji, tím lépe! Předejdete vzniku dekubitů (proleženin) a navíc nikoho nebolí záda z těžkého zvedání jednotlivých částí u lůžka mechanického. S polohovacími lůžky a vozíky souvisí antidekubitní program, který má omezit nebo minimalizovat vznik proleženin.
* VOZÍKY. Omezení pohyblivosti a citlivosti dolních končetin neznamená konec volnému pohybu. Vozíky se vyrábí mechanické a elektrické. Setkat se  můžete také s elektrickými skútry.

Máte-li problém a potřebujete se poradit, jaké pomůcky by byly vhodné pro konkrétní případ, neváhejte se zeptat ošetřujícího lékaře, nebo přímo ve zdravotnických potřebách, kde si pomůcky můžete prohlédnout a získat informace o cenách jednotlivých položek. Pro zběžnou orientaci můžete také využít některé z internetových stránek.

Martina Nesvadbová, martina.nesvadbova@email.cz
www.zdravotnicke-potreby.cz
(PR)

Související články (celkem 2)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.