ZÁZRAKY ŽIVÉ PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE

0

Zdeněk Mrkáček dokáže v poslední době hodně překvapovat. Nedávno si troufl na něco, s čím otálejí i velká renomovaná nakladatelství. Nafotografoval krajinu Českého ráje, nejzdařilejší snímky sestavil do knihy, napsal doprovodný text, obešel sponzory a knihu vydal. Jeho „Duše Českého ráje“ nyní patří mezi dárkové obrazové publikace z našeho kraje. Na sklonku loňského roku překvapil v krátké době opět. Jako profesionální zoolog Správy CHKO Český ráj vydal unikátní CD s hlasy ptáků našeho kraje, které je výsledkem jeho trpělivé několikaleté práce.

V pátek 4. dubna veřejnost překvapil v posledních měsících potřetí. V Galerii Granát na turnovském náměstí proběhla vernisáž výstavy fotografií „Zázraky přírody“. „I když se to nezdá, v Českém ráji žije na třicet tisíc druhů zvířat, od těch mikroskopických až po lesní zvěř. Vystavené fotografie, na kterých převažují ptáci, jsou jen nepatrným průřezem této druhové skladby,“ uvedl při vernisáži Zdeněk Mrkáček. Ten přítomným přiblížil i některé zážitky z fotografování a představil snímky, které mu přirostly k srdci. Například hejno špačků těsně před rozbřeskem na rybníku u Ostružna na Jičínsku, nebo portrét ledňáčka na černém pozadí, ty lze i z ryze odborně fotografického pohledu řadit k naprosto špičkovým záběrům a neztratily by se ani na obálce prestižního časopisu National Geographic.

n200804051240_zap_158_08_mrkacekMrkáček jako fotograf prostě dozrál, navíc, i když sám říká, že by se k fotografování krajiny ještě někdy rád vrátit, má ve snímcích živé přírody své největší životní téma, které postupně přivádí k dokonalosti. „Za každým obrázkem jsou většinou hodiny a hodiny vysezené za každého počasí někde v lesním úkrytu. Termoska s horkým čajem mi většinou dojde za první hodinu, tělo pomalu tuhne, ale třeba neopakovatelný záběr páření ledňáčků, nebo babočka síťkovaná, jak klade vajíčka, to za mírné útrapy stojí,“ přibližuje autor. Jak dodává, jeho snahou je nepořizovat jen na první pohled efektní záběry například makroobjektivem, ale hledá příběhy. A tak je na výstavě například příběh srnce a srny u rozvodněné Libuňky, příběh čapí rodiny, starající se o mláďada, Mrkáčka fascinuje život nádherně zbarvených ledňáčků. Mám sen, a sice postupně tyto příběhy dotáhnout do podoby knížky, jejíž součástí by bylo i cédéčko z hlasy obyvatel naší přírody. Zatím to ale všechno nechávám otevřené, je přede mnou ještě hodně práce,“ dodává Zdeněk Mrkáček, v současnosti nejuznávanější odborník na flóru a faunu Českého ráje.

Výstava fotografií „Zázraky přírody Českého ráje“ potrvá v Galerii Granát do 16. května, CD Hlasy přírody Českého ráje je k dostání za 100 Kč v infocentru na turnovském náměstí a v kempu v Sedmihorkách.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.