ZAČALA PRACOVAT PRVNÍ CHRÁNĚNÁ DÍLNA NA TURNOVSKU

0

Na Turnovsku žije zhruba 60 lidí se změněnou pracovní schopností nebo s částečným či plným invalidním důchodem. A velká část z nich by si ráda připadala potřebná, nechtějí zůstávat doma, ale někde pracovat. Práci hledají jen těžko, většina firem pro ně nemá vytvořené podmínky. Proto v Turnově z iniciativy několika lidí vznikla první chráněná dílna v objektu bývalých Monokrystalů (mezi mosty) na dohled od autobusového nádraží.

„V našem regionu žádná chráněná dílna není, viděli jsme to jako šanci pro lidi, co by chtěli pracovat a nemůžou,“ říká František Stiller, předseda občanského sdružení „1. Turnovská chráněná dílna“. Dílny vznikly částečnou rekonstrukcí prázdného objektu uprostřed města za nákladů v řádu desetitisíců z prostředků členů Sdružení.

Do budoucna chce toto občanské sdružení uspět v různých grantových řízeních, žádat o podporu úřad práce, turnovskou radnici ad. „Na řeči dnes nikdo nedá, podstatné bylo lidi přesvědčit o tom, že to myslíme vážně a že se práce v dílnách skutečně rozjede,“ uvádí Stiller. A to se podařilo, nyní v dílně pracují dva lidé, do konce roku by jich mělo být šest. Jde o manuální práci v lehké kovovýrobě, v podstatě o jemné zabroušení polotovarů z jedné lomnické firmy. Občanské sdružení oslovilo podniky v regionu, nejdále jsou jednání s turnovským Grupo Antolin.

„Je před námi ještě hodně práce, chceme prostory v následujícím půl roce doupravit tak, aby byly plně bezbariérové a mohli u nás pracovat i lidé na invalidním vozíku,“ dodává předseda občanského sdružení.

A nejen lehká kovovýroba nebo práce uvnitř, do budoucna by klienti mohli podle vedoucího chráněné dílny Břetislava Jansy pracovat při údržbě zeleně nebo separaci odpadů, při likvidaci polomů v městských lesích a podobně. V první turnovské chráněné dílně by mohlo pracovat až 25 lidí.

Chcete-li činnost chráněné dílny podpořit nebo se ucházet o zaměstnání, kontaktujte předsedu Sdružení na tel. 603 163 107, e-mail: chd.turnov@atlas.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.