STAROSTA TURNOVA O VÝSLEDKU JEDNÁNÍ S NATO

0

S velkým smutkem a rozčarováním přijalo mnoho občanů Turnova informaci, že průjezd kolony americké armády, vracející se z cvičení v Pobaltí do Německa, se Turnovu v neděli 29. března vyhne, i když byly nejprve informace opačné. Místní jim mohli alespoň zamávat z mostů přes dálnici z Liberce na Prahu v pondělí dopoledne, ale jak se mnozí vyjádřili, nebylo to ono. Radost by jim měla udělat následující informace: Ještě než se vůbec začalo mluvit o průjezdu amerického konvoje napříč Českou republikou, tak došlo k zatím utajené schůzce vedení města Turnova se zástupci Ministerstva obrany ČR a NATO. Cílem schůzky bylo umístění jednotky amerických vojáků a jejich techniky právě v Turnově, jako prvním místě ve střední Evropě.

Oslovili jsme proto starostu Tomáše Hockeho. Ten se nejprve k tématu vyjádřit odmítl, ale nakonec rezignoval a informace nám podal. Skutečně došlo k oslovení města. Turnov má z Česka nejvýhodnější polohu, odkud by se dala ostřelovat Moskva a její přilehlé oblasti, kdyby náhodou Putin ztratil nervy. NATO proto žádá o časově neomezené umístění vojáků aliance, a to hlavně z řad Američanů. Žadatelé argumentovali tím, že jsou obyvatelé Turnova na stálou posádku ve městě zvyklí, bývalá kasárna pomalu zejí prázdnotou a Vesecko se jen trochu upraví bagry a buldozery, pár nových hangárů se zbourá, a aliance ušetří za výstavbu nové základny.

A co tomu tedy starosta skutečně říká? „Před samotným průjezdem amerických dragounů naší zemí jsem to raději nechtěl ventilovat, nikdo nevěděl, jak to dopadne. Emoce byly vypjaté, internet zahlcen odpůrci, tak jsme se raději s kolegy domluvili na vyčkávací taktice, která se nám konečně osvědčila už mnohokrát. Ale vzhledem k tomu, jak mocně byla v Česku kolona přijata, jdeme do toho. Nejen, že se okamžitě zvýší počet obyvatel Turnova, tedy hned a hlavně za devět měsíců po umístění posádky, ale budou i jiná pozitiva. NATO slíbilo financovat veškerá turnovská sportoviště, jak stávající, tak i nová. Postaví novou knihovnu, aby se vojáci a našinci měli kde vzdělávat, a možná do Turnova zavítá i prezident Obama. Tomu se říká nabídka, kterou nelze odmítnout. Je nám jasné, že ne všichni obyvatelé budou kvitovat naše rozhodnutí s radostí, a to hlavně ti, co podporovali tu minulou posádku, ale jsem v klidu. Dvacet let byli v Turnově Rusové, tak tu mohou být stejně dlouho klidně zase Američané. A pak se uvidí. Pro tuto variantu hlasovalo všech 27 zastupitelů města. Hlasoval i tajemník Šmiraus, ale jak víte, ten hlasovat nesmí, není volený. To říkám jen tak pro odlehčení tématu,“ shrnul starosta Turnova.
 
Řekněte sami, tomu se říká zpravodajská bomba. I když kremelská televize RT (v překladu Ruský tlach) tvrdí svým občanům, že Češi kolonu nevítají, ale naopak proti ní protestují, my v Turnově víme už dávno své…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.