ZA TOMÁŠEM ŘÍDKOŠILEM

0

Ve čtvrtek 2. července o časném odpoledni náhle zemřel RNDr. Tomáš Řídkošil. Prostá oznamovací věta. Ti, co ho znali, se při té zprávě zachvěli. Uvědomili si, co všechno bylo rázem ztraceno. Tomáš Řídkošil byl nejen vynikajícím odborníkem, muzejníkem a nadšeným mineralogem, byl mnohem více. Člověkem neuvěřitelně pracovitým, přemýšlivým, zapáleným pro věc, sršícím nápady. Od dětství miloval nerosty. Svůj sen si splnil studiem geologie na Přírodovědecké fakultě Karlovy university v Praze, kde od roku 1978 působil na katedře mineralogie jako odborný asistent a jeho studenti si ho pamatují jako přísného pedagoga.

V roce 1990 se doslova upsal Muzeu Českého ráje v Turnově, kraji Českého ráje a Podkrkonoší. Stal se muzejníkem. To však bylo pro jeho nepokojný duch málo. Zaujatě a systematicky poznával zdejší přírodu, věnoval se výuce na Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Turnově. Povedlo se mu znovu proslavit kozákovské drahé kameny v Evropě i v některých zemích Asie. Znalost o nich i o kraji pod horou Kozákov šířil u nás i ve světě nejen výstavami, ale i přednáškami. Měl vzácný dar zpřístupnit vědu a vědecká pozorování i laické veřejnosti. Byl neúnavný. A dokázal se chopit příležitosti.

Z jeho iniciativy vznikl v naší republice a právě v tomto kraji první geopark UNESCO Český ráj, který se brzo stal geoparkem evropského i světového významu. Fenomén geoparku vyrůstal ze skromných podmínek. Nebylo jednoduché vybojovat a prosadit něco, co tu dosud nebylo. Nemalou překážkou byla i lidská nedůvěřivost. Začal opět učit na vysoké škole, tentokrát na Vysoké škole chemicko-technologické, pracoval pro Českou geologickou službu, Geologický ústav AV ČR i pro Ministerstvo životního prostředí. Mnohdy jeho nápady a závazky přesahovaly lidské možnosti. Nastavoval dny nocemi a snažil se vše zvládnout. A skutečně dokázal mnohé. V muzeu, v geoparku, ve školách, kde učil, a také v rodině, pro kterou mnoho znamenal. Lidské srdce je však křehké. Nevydrží úplně všechno. Nevydrželo ani jeho.

Ve čtvrtek 2. července zemřel náhle o časném odpoledni RNDr. Tomáš Řídkošil. Prostá oznamovací věta. Ti, co ho znali, se při té zprávě zachvěli. Uvědomili si, co všechno bylo rázem ztraceno… Ne, jeho práce ztracena nebyla. Ta bude žít dále rozvíjena jeho pokračovateli. Ale ti znalí v tu chvíli věděli, že ztratili dobrého spolupracovníka, organizátora a hybatele věcí, milého člověka, kamaráda, přítele, který vás nenechal na holičkách, přítele a kamaráda, který vás dokázal oslovit i nadchnout. Pláč a smutek odchod takového člověka nenahradí. On by si pláč a smutek určitě nepřál. Ale dokud ti znalí budou žít a dále rozvíjet jeho dílo, bude i Tomáš žít v jejich srdcích i myslích a jeho dílo půjde s nimi. A jeho památka zůstane živá. Buď jí čest!

Václav Ziegler
(Doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc., známý český geolog a popularizátor přírody, mj. je předsedou správní rady Geoparku UNESCO Český ráj.)

Poslední rozloučení s Tomášem Řídkošilem se uskuteční ve čtvrtek 9. července od 11.00 hodin v Husově sboru v Praze-Zbraslavi.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.