VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA DODAVATELE ENERGIÍ

0

Město Turnov uspořádalo v rámci hledání možností úspor veřejných prostředků výběrové řízení na dodávku elektrické energie a zemního plynu, a to na dvouleté období od 1. ledna 2003 až do konce roku 2014. Změna dodavatele energií přinese 34 % úsporu u ceny silové elektřiny a úsporu 35 % u ceny zemního plynu (proti roku 2012). Významným počinem tohoto výběrového řízení je také to, že jej město Turnov uspořádalo formou centrálního zadání i pro všechny své řízené organizace (s výjimkou nemocnice a Městské teplárenské s. r. o.), aby bylo dosaženo maximálního objemu zakázky a samozřejmě také nejvýhodnější ceny pro všechny zapojené organizace.

Nejlepší cenu elektrické energie nakonec nabídla firma CENTROPOL ENERGY, a. s., a plynu potom EP ENERGY TRADING, a. s. Město Turnov i všechny jeho organizace tak dosáhnou významné úspory, jelikož vysoutěžené ceny jsou nižší než ty, za které město tyto komodity odebírá nyní. Celkovou očekávanou úsporu za rok 2013 oproti letošnímu roku potom můžeme odhadnout na přibližně 2 400 tis. Kč. Cenu celkovou totiž nadále ovlivňují další faktory, které nelze soutěžit, jako je výše paušálních plateb nebo daně a samozřejmě také objem samotné spotřeby ovlivněný zejména průběhem zimy.
   
Poprvé byla pro výběrové řízení (veřejná zakázka v otevřeném řízení) využita forma tzv. elektronické aukce. Postup u této formy výběrového řízení je (zjednodušeně řečeno) takový, že uchazeči – dodavatelé médií podají své nabídky a nejnižší z nich je potom vyvolávací cenou pro e-aukci. V e-aukci samotné firmy podhazují své nabídkové ceny tak, jak to známe z běžné aukční síně. Jediný rozdíl je v tom, že jednotlivé firmy vidí pouze aktuální cenu v průběhu e-aukce, nikoliv který konkurent ji nabídl, aby nemohlo dojít k vzájemné dohodě mezi dodavateli.

(Zdroj: Jan Zárybnický, vedoucí odboru vnitřních věcí, MěÚ Turnov, j.zarybnicky@mu.turnov.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.