VRTULNÍKY V ÚDOLÍ JIZERY A MOHELKY

0

Ve čtvrtek 3. listopadu odpoledne se konalo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému na koordinaci sil letecké služby při řešení mimořádné události značného rozsahu, kdy vrtulníky monitorovaly, přepravovaly materiál, přepravovaly kynology HZS LK a zachraňovaly osoby. Jedním ze základních cílů bylo procvičit efektivní nasazování vrtulníků ze štábu velitele zásahu v závislosti na vyhodnocených prioritách. Námět uváděl zasahující do situace, kdy vlivem nadprůměrných srážek a silného větru došlo k několika sesuvům, lokálním povodním v oblasti toků Mohelky a Jizery. Kvůli poškození mostů a popadaným stromům nemohli hasiči nasadit síly a prostředky po zemi, a proto museli zapojit letecké síly. K dispozici jim byly čtyři vrtulníky.

Celkem bylo řešeno 11 úkolů, mezi kterými byl převoz elektrocentrály za stanice Jablonec nad Nisou, záchrana osoby ze stromu u řeky Mohelky, přeprava humanitární pomoci z letiště Liberec, pátrání po ztraceném seniorovi (Bílá), záchrana osoby obklopené vodou na mostku přes Mohelku, záchrana osoby s těžkým úrazem po dopravní nehodě, záchrana z nepřístupného terénu na zřícenině hradu Frýdštejn, záchrana osob obklopených vodou na Malé Skále, záchrana osoby s těžkým úrazem, doprava kynologů ke zřícenému objektu (Zrcadlová koza), záchrana vodáka na člunu (Jizera – Rakousy).

201611042248_zap_280_2016_cviceni

Cvičení proběhlo bez komplikací. Liberecký kraj má již zkušenosti z roku 2010, kdy ho zasáhly bleskové povodně. Tehdy v některých lokalitách nebyla jiná možnost záchrany než leteckou technikou, v nejkritičtější situaci operovalo na postiženém území v jednom okamžiku sedm vrtulníků.
Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz

201611042248_zap_281_2016_cviceni

201611042248_zap_282_2016_cviceni

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.