VLASTÍK 2008 V TATOBITECH

0

Ve čtvrtek 24. a v pátek 25. dubna se v základní škole v Tatobitech uskutečnil první ročník regionální vlastivědné soutěže Vlastík 2008. „Vlastíka“ se může zúčastnit pouze jeden tým z jedné školy reprezentovaný žákem druhého, třetího, čtvrtého a pátého ročníku. Na konci dubna se v obci pod Kozákovem sešlo celkem osm týmů. Přijeli žáci ze základní školy v Přepeřích, Mašově, Dobrovici, Mladé Boleslavi, Velkých Hamrech, Železného Brodu a Rovenska pod Troskami. K nim se přidal tým tatobitské školy.

Zvláště ředitelům zmíněných škol bych chtěl poděkovat, že našli odvahu a pustili své paní učitelky na akci nevyzkoušenou a výsledkem nejistou. Bohužel do Tatobit nedorazila ani jedna škola turnovská. Snad příště si ve svých nabitých programech najdou okénko i na Vlastíka…

n200804292212_zap_203_08_tatobitySoutěž byla zahájena starostkou Tatobit Lenkou Malou ve čtvrtek 24. dubna. Než se děti rozkoukaly v cizím prostředí, připravili jsme je o jejich jedinou oporu – učitele – a vrhli je do víru soutěžení. Prvním úkolem byla tichá historická pošta – hra podobná klasické tiché poště, ale s historickým podtextem. Celé dopoledne děti opravovaly, vpisovaly, skládaly, malovaly a vybarvovaly přírodovědně vlastivědné testy. Následovaly různé soutěžní hry v okolí Tatobit. Učitelé mezi tím absolvovali vycházku po naučné stezce, vystoupali na vrchol Kozákova a ve škole se zapojili do vlastivědného semináře tentokrát na téma Renesance a podnikání šlechty. Závěr prvního dne patřil vyprávění o pověstech z kraje pod Kozákovem, děti si vyzkoušely dobové kostýmy ad.

V pátek bylo na programu rýžování zlata, broušení drahých kamenů a plnění dalších soutěžních úkolů. Následovala návštěva staré tatobitské školy, kde děti vyslechly povídání o dějinách tatobitského školství.

A jakže to celé dopadlo? I když cílem soutěže nebylo umístění, ale poznání, že motto celé soutěže je pravdivé – totiž že Domov je místo v srdci, vězte, že pořadí je následující – titul viator aurum (čili poutník se zlatou holí) obdržely děti ze Železného Brodu. Viator argentum (čili poutník se stříbrnou holí) získaly děti z Dobrovic a titul viator cuprum (čili poutník s měděnou holí) si domů odvezl tým z Mašova. Ostatní týmy obdržely glejty s titulem viator čili poutník v následujícím pořadí – Mladá Boleslav, Velké Hamry, Přepeře, Tatobity a Rovensko pod Troskami.

Co říci závěrem? Soudě podle ohlasů dětí i přítomných kolegů prokázal Vlastík svoji životaschopnost. Děti si zasoutěžily a poznaly spoustu nových věcí, učitelé si odpočinuli od věčného stresu a my organizátoři se příjemně odrovnali, ale duševně pookřáli.

Autor:
Mgr. Pavel Vaněk
ředitel školy
zs.tatobity@seznam.cz
(redakčně kráceno)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.