ÚNOROVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Cestovatelské přednášky, plesy, koncerty, masopust na Dlaskově statku, beseda se známými herci, tvůrčí dílny pro děti, karneval, šibřinky, ale třeba i výjimečná akce na připomínku 100. výročí od narození legendárního českorajského horolezce Josky Smítky. A také divadelní festival Modrý kocour, který vyrostl v jeden z největších divadelních svátků v České republice…

Sobota 1. února
* ANDRÉ RIEU – 70 LET MLÁD. Exkluzivně pouze v kinech. Houslový virtuóz a bavič André Rieu slaví sedmdesátiny. Na svém zámku v Maastrichtu pořádá velkolepou party, na které nemůžete chybět. Kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 180 Kč.
* OLDIES PÁRTY. Sokolovna Hrubá Horka u Železného Brodu od 20.00 hodin. DJ Aleš Mastník a Jarda Hoření.

Úterý 4. února
* DEN PRO PĚSTOUNSKOU PÉČI. Celodenní možnost konzultace k tématu pěstounská péče. Přijít lze kdykoli od 8.00 do 16.00 hodin. Nevyhovuje-li Vám tento termín, je možné domluvit se na jiném (tel. 702 384 074). Centrum pro rodinu Náruč, Skálova 540, Turnov, www.naruc.cz.
* PARTIČKA. Richard Genzer, Michal Suchánek, Igor Chmela, Michal Novotný, moderátor Dano Dangl (nebo Dalibor Gondík) a hudebník Marián Čurko opět v Turnově. Improvizační show, KC Střelnice od 17.30 a 20.00 hodin, vstupné (pouze v síti Ticketportal) 480 Kč.
* OPERA AD LIBITUM. Pokračování úspěšného pořadu operních árií, duetů a scén v podání v Turnově oblíbených umělců se opět budou účastnit sopranistky Zdena Kloubová, turnovská rodačka Lucie Vagenknechtová a basista Josef Kovačič. Nově se tohoto programu zúčastní také držitelka nominace na Cenu Thálie, mezzosopranistka Michaela Zajmi, a tenorista Tomáš Černý, kterého jsme měli možnost slyšet v České mši vánoční J. J. Ryby na náměstí Českého ráje. Program je sestaven přímo pro turnovské diváky. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 210 Kč.

Středa 5. února
* PAVLA BIČÍKOVÁ: KYRGYZSTÁN – ZEMĚ HOR, JEZER, DIVOKÝCH ŘEK, LEDOVCŮ, KONÍ A PŘÁTELSKÝCH PASTEVCŮ. Nová cestovatelská přednáška plná skvělých fotografií, videí a hlavně zážitků o měsíční cestě po Střední Asii. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 6. února
* RITUÁLY EVROPSKÝCH KRÁLOVSKÝCH RODŮ 19. A 20. STOLETÍ. Virtuální přednáška zahajuje nový cyklus virtuální univerzity třetího věku VU3V. Studia se mohou zúčastnit posluchači v důchodovém věku či invalidní důchodci. Sálek knihovny (ICM) v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.
* VÝTVARNÝ SALON DĚTÍ A MLÁDEŽE JAWOR – TURNOV 2019. Výtvarný salon má letitou tradici vycházející z partnerství muzeí obou měst. Vernisáž výstavy od 10.00 hod. ve výstavním sále Muzea Českého ráje. Výstava potrvá do 15. března.
* PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY IV: Jizerské hory – na povrchu i v podzemí. Čtvrtý ročník cyklu geologicko-cestopisných přednášek s názvem Putování za minerály. Jan Mertlík, bývalý pracovník CHKO Jizerské hory, představí tento region očima geologa. Všimnete si hornin, které Jizerské hory tvoří – žuly, metamorfovaných hornin, vulkanitů. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 17.00 hodin.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten můžete nahlásit e-mailem na: weissova@kcturnov.cz nebo přímo před konáním kvízu, tedy alespoň 30 minut před začátkem. Výherce čeká odměna v podobě poukazů na pořady KCT a také sleva na útratu v kavárně KUS. KC Střelnice, kavárna KUS, od 18.00 hodin. Vstupné 100 Kč / tým.

Pátek 7. února
* MATURITNÍ PLES OAHŠ A SOŠ. K tanci a poslechu hraje Big Band ZUŠ Turnov. KC Střelnice od 19.30 hodin.

Sobota 8. února
* IL CONGELATORE – ZMRAZOVAČ (Opera mafia o třech dějstvích). Divadelní hra Il Congelatore vtáhne publikum do USA za podivných časů prohibice. Abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 320 Kč, na místě 360 Kč.
* PLES ABSOLVENTŮ A PŘÁTEL ŠKOLY OAHŠ TURNOV. K tanci a poslechu zahraje Jazzika. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 500 Kč.
* DĚDKOVÉ a THE BOBAND, KD Kacanovy od 20.00 hodin. Kapela Dědkové se představí s novým bubeníkem Lubošem Hnátem, který hrál mj. se skupinami Babalet, s Davidem Kollerem a M. Žbirkou. Posledních zhruba 15 let hrál s kapelou Bluesberry. Kapela Dědkové v současné době vystupuje ve složení: Jan „Bílák“ Bílý – zpěv, Mároš Mataš – kytara , zpěv, Miloš Marek – baskytara, Luboš Hnát – bicí a host Iveta Melíšková – klávesy. Hostem večírku bude v Turnově všeobecně známá kapela The Boband, hrající songy od Boba Dylana. Uvidíte a uslyšíte ji v nové sestavě – vedle frontmana Bobana se představí multiinstrumentalista Kuba Hlobil a za bicí zasedne jeho syn Pepa Hlobil.
* HASIČSKÝ PLES. Pořádá Sbor dobrovolných hasičů v Mašově v místní sokolovně od 20.00 hodin. Hrají Veselí pozůstalí, vstupné je 150 Kč. Předprodej vstupenek: 31. ledna, 1. února a 4.-7. února od 18.00 do 20.00 hodin v mašovské restauraci Na Návsi.

Neděle 9. února
* KARNEVAL PRO NAŠE NEJMENŠÍ – OSLAVA DVACÁTIN. Tradiční karnevalové skotačení, tanečky, zpívánky a pohybové hry pro rodiny s malými dětmi. Centrum pro rodinu Náruč, Skálova 540, Turnov, www.naruc.cz. Začátek v 16.00 hodin.

Úterý 11. února
* VEČER NA SBOŘE: JAK VĚDA ZTRATILA DUŠI. Jak věda ztratila duši a může ji znovu najít? Beseda s fyzikem, programátorem a učitelem RNDr. Leošem Převrátilem. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* MOJMÍR MADĚRIČ & OTA JIRÁK. Únorovou Pohovkou nás provede herečka, výtvarnice kostýmů, producentka a politička Simona Chytrová. Jako své hosty si pozvala herce Mojmíra Maděriče a Otu Jiráka. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, 140 Kč seniorská sleva na OSV.

Středa 12. února
* SPORTOVEC ROKU. Vyhlášení výsledků ankety Nejlepší sportovec města Turnova za rok 2019. Slavnostní večer, KC Střelnice od 18.00 hodin, vstup zdarma.
* VIKTORIE HANIŠOVÁ.Mateřství mě ovlivnilo naprosto zásadně. Díky mým třem dětem se to v mém životě semlelo tak, že se mi otevřela cestička pro splnění snu z dětství. A hlavně se pro mě mateřství stalo významným inspiračním zdrojem. Teprve s třetí knihou, která je taktéž o patologických mateřských figurách, jsem si ale uvědomila, že mě zasáhlo asi až moc,“ říká překladatelka a lektorka cizích jazyků Viktorie Hanišová. Ta spisovatelsky debutovala v roce 2015 příznivě přijatým románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. O literatuře, kulturní kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstup zdarma.

Čtvrtek 13. února

* VALDŠTEJNOVÉ NA VALDŠTEJNĚ. Rod významných šlechticů, pánů z Valdštejna a jejich vztah a dějinné vazby k hradu Valdštejnu přiblíží Radim Šticha – pracovník vztahů k veřejnosti, Turnovské památky a cestovní ruch. Letošní rok je ve znamení tohoto nejstaršího šlechtického rodu na území Čech. Penzion Žižkova od 14.00 hodin.
Pořad bude zopakován ve stejnou dobu v pondělí 24. února v klubovně penzionu Výšinka a ve středu 26. února v DD Pohoda.
* LUŽICKÉ PARKY. Krásné parky v Lužici nám představí Jana Vančatová. Pobočka knihovny Turnov II na vlakovém nádraží od 17.00 hodin.
* PUTOVÁNÍ ZA MINERÁLY IV: Přes gulagy za minerály. Přednáška o jedné výpravě za vzácnými nerosty do Magadanské oblasti v Rusku, místních lidech, přírodě a mineralogických muzeích v podání jednoho z nejlepších českých mineralogů. Přednáší Jaromír Tvrdý, G E T s. r. o. Kamenářský dům v areálu Muzea Českého ráje od 17.00 hodin.
* LINORYT NA TEXTIL. Tvůrčí dílna pro dospělé a mládež věnovaná technice linorytu a jeho využití v tisku na textil. Výtvarná dílna v přízemí Žluté ponorky od 18.00 do 22.00 hodin. Rezervace nutná na e-mailu: ladicka@email.cz.

Pátek 14. února
* HVĚZDNÁ SETKÁNÍ V TATOBITECH:
prof. MUDr. Jan Pirk a Naďa Konvalinková. Talk show „Hvězdná setkání“ se od ledna do června koná pravidelně každý měsíc v KD Tatobity. Předprodej vstupenek na všechna vystoupení probíhá v Obecním úřadě Tatobity, nebo je možná rezervace na tel. 481 381 161 a 724 179 996. Začátky představení vždy v 19.00 hod., cena vstupenky je 190 Kč. (Talk show „Hvězdná setkání“ vznikla na podporu projektu „Světýlko pro maminku“. Projekt je určen maminkám a rodinám, které ztratily své milované dospělé dítě. Jeho autorkou a zakladatelkou je Marianne Ehrenthal.)
* MATURITNÍ PLES OKTÁVY GYMNÁZIA TURNOV. K tanci a poslechu hraje skupina EGO retro music. KC Střelnice od 20.00 hodin.
* HASIČSKÝ BÁL v sále radnice v Rovensku pod Troskami. Hraje skupina Styl, vstupné na místě cena 150 Kč.

Sobota 15. února
* SWAP aneb SMĚNA JE ŽIVOT. Věci, které nepotřebujete, nemusí skončit na smetišti, ale naopak ještě někoho potěší. SWAP je hitem posledních měsíců. Princip je jednoduchý – přinesete, co nechcete, a s ostatními pak měníte za něco, co se vám naopak hodí. Šetříte peněženku, přírodu a jako bonus se seznámíte s podobně naladěnými lidmi. Nutná rezervace předem! Centrum pro rodinu Náruč, Skálova 540, Turnov, www.naruc.cz. Od 9.00 do 12.00 hodin.
* ČERTŮV ŠVAGR. Tento dětský muzikál na motivy příběhu Boženy Němcové nás zavede za hlavním hrdinou mladým Petrem. Zlá, chamtivá a vypočítavá macecha vyžene nevlastního syna z domu a všude ho posílají k čertu… Hraje Divadelní společnost Julie Jurištové. Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin.
* MASOPUST NA DLASKOVĚ STATKU. Tradiční masopustní veselí. Ochutnat budete moci zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především zažít bujarý rej maškar a vystoupení folklorních souborů. Kroje i tradiční masopustní masky předvedou soubory Hořeňák z Lázní Bělohradu a Šafrán z Jablonce nad Nisou. K tanci i poslechu zahraje turnovská kapela Různá dobrá společnost. Akce začíná ve 13.00 a ke svému konci dospěje kolem 16. hodiny. Areál otevřen od 12.00 hodin.
* DĚTSKÝ KARNEVAL s diskotékou a rejem masek v sále radnice v Rovensku pod Troskami od 13.00 hodin. Vstupné dobrovolné.
* VE STODOLE U SLEPIC. Divadelní soubor Nakafráno zve diváky na svou novou autorskou hru. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč.
* XI. MĚSTSKÝ PLES. Město Turnov srdečně zve všechny příznivce tance, hudby a dobré nálady na XI. ročník městského plesu, který pořádá ve spolupráci s Kulturním centrem Turnov. Hrát bude Orchestr Ladislava Bareše a těšit se můžete i na další doprovodný program. Vstupenky lze zakoupit v recepci KC Střelnice. Finanční výtěžek plesu bude věnován na podporu Městské knihovny Antonína Marka, která v roce 2020 oslaví 200. výročí svého založení. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 260 Kč.

Neděle 16. února
* TVŮRČÍ VÝTVARNÁ DÍLNA KOŽENÁ, KRABIČKOVÁ, KARNEVALOVÁ. Děti a rodiče si vytvoří výrobky z kůže, masky, škrabošky, dále krabičky a také si zkusí plstění z ovčího rouna. Této dílny se zúčastní mistr řemesla Jan Hladík, akademická malířka Eva Mastníková a osvědčené lektorky Eva a Simona. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.
* VELKÝ RODINNÝ KARNEVAL – ALADINOVA LAMPA. Hraví rodičové a milé děti neváhejte ani chvilenku a chystejte masky na velkolepý karneval. Těšit se můžete na hry či dobrodružné soutěž. Letošní karneval nese podtitul Aladinova lampa, pořadatelé ze Žluté ponorky a KCT se těší na všechny orientální kostýmy dětí i dospělých. KC Střelnice od 15.00 hodin, vstupné 50 Kč, s maskou 30 Kč bez ohledu na věk.

Středa 19. února
* PŘIPOMENUTÍ 100. VÝROČÍ OD NAROZENÍ JOSKY SMÍTKY FILMEM TENKRÁT V RÁJI. Od 17.30 hod. se v prostorách expozice horolezectví Muzea Českého ráje uskuteční vzpomínková akce ke 100. výročí narození fenomenálního českorajského lezce Josky Smítky (21. 12. 1919), který příznivě ovlivnil lezení v tomto regionu. Při této příležitosti bude promítnut film Tenkrát v ráji přímo v expozici, další program je upřesněn na www.expozicehorolezectvi.cz. Vstupné: 40 Kč.

Středa 19. až neděle 23. února
* MODRÝ KOCOUR. Modrý kocour se narodil v pátek 26. ledna 1996 premiérou představení Ze života hmyzu. Původně to byl malý divadelní festival, o kterém vědělo pár divadelních nadšenců. A jak vypadá dnes? Minimálně 20 představení, zahraniční hosté, večerní koncerty, představení pro školy a divadelní dílny. Modrý kocour vyrostl v jeden z největších divadelních svátků v České republice. A na co se můžou diváci těšit v rámci oslav?
„Určitě nechceme vzpomínat, dojímat se a mramorizovat historii festivalu. I když musím přiznat, že jisté tendence začít psát historii tu jsou. Budeme totiž vydávat velkou knihu o čtvrtstoletí Modrého kocoura, na které spolupracuje více než desítka autorů. Bude to velké a pěkné. A do toho ještě připravujeme výstavu plakátů a fotografií. Za těch 25 let se vytvořil na Modrém kocourovi okouzlující ekosystém divadla a lidí, který učarovává stále nové návštěvníky z celé České republiky,“ vysvětluje ředitel festivalu Mario Kubaš. Modrý kocour pozval na narozeninové oslavy špičkové hosty. V pátek večer vystoupí divadlo VOSTO5, jejichž komedie Vlastníci dobývá české kinosály, v sobotu večer přijede seskupení dvou legendárních divadel Nejhodnější medvídci a Divadlo Na tahu. Nebude samozřejmě chybět milovaná Anička Duchaňová, která doveze v sobotu dopoledne mořskou laskominu pro děti i dospělé Frutti di mare. Program odstartuje klasicky Hronovská inspirace ve středu večer, tentokrát Ty-já-tr Načerno Praha, šnůra soutěžních a nesoutěžních divadel se rozjede ve čtvrtek odpoledne a skončí až v neděli v podvečer. A nebude chybět ani hudba! Každý večer rozezní navíc Střelnici koncert, diváky roztančí DJ Mardoša (Tatabojs) nebo DJ Ventolin. Divadelní festival, Městské divadlo Turnov, KC Střelnice.

Čtvrtek 20. února
* LITERÁRNĚ-HUDEBNÍ PODVEČER. Jičínský klub autorů a Písničkáři ze šuplíku představí svou tvorbu. Pobočka knihovny Turnov II na vlakovém nádraží od 18.00 hodin.

Sobota 22. února
* TANEČNÍ ODPOLEDNE – od 16.00 hodin „hasičárna“ v Daliměřicích, k tanci i poslechu hraje Turnovanka a hosté. Více na www.turnovanka.cz.
* ŠIBŘINKY, TÉMA: POSTAVY Z VEČERNÍČKŮ.
Sokolovna Mašov od 20.00 hodin.

Úterý 25. února
* POHÁDKOVÝ PODVEČER. Oblíbený pořad pro rodiče s dětmi s LS Čmukaři. Doplněno čtením pohádek a nabídkou nových knih pro nejmenší čtenáře. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 16.00 hodin.
* VIOLONCELLISTKA / TANCE VE SKUPINÁCH. Přímý přenos z Royal Opera House v Londýně, „Umění v kině“, kino Sféra od 20.15 hodin, vstupné 250 Kč.

Středa 26. února
* MICHAL PŘIKRYL: S PRCKEM NA CESTÁCH – ŠVÉDSKO. „Tak, a teď už se pár let nikam nepodíváte!“ Takto reagovalo okolí po narození našeho syna. My jsme ovšem nelenili a s naším tříměsíčním prckem se vydali na několikatýdenní dobrodružnou cestu plni odhodlání a nadšení… Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

Čtvrtek 27. února
* MARTINU STRINGS PRAGUE. Dvanáctičlenný smyčcový soubor navazuje na tradici české smyčcové kultury, charakteristické velkou muzikálností, zpěvností a slovanským zvukem. Koncert, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 160 Kč, na místě 190 Kč.

Pátek 28. února
* EROTICKÝ PLES. K tanci a poslechu hraje kapela Koneckonců. Těšte se na striptýzová vystoupení, Travesti show Techtle Mechtle a další překvapení. KC Střelnice od 20.00 hodin, vstupné 300 Kč.
* 30. SOKOLSKÉ ŠIBŘINKY – tradiční ples v maskách. Téma: Cesta kolem světa. Hraje kapela Duo Bigband. Těšit se můžete na různá vystoupení a bohaté občerstvení. Sokolovna ve Skálově ulici od 20.00 hodin.
Vstupné: 150 Kč, kontakt: 724 587 375. Současně zveme také na DĚTSKÝ KARNEVAL, který se bude konat v sobotu 29. února od 15.00 hodin tamtéž.

Sobota 29. února
* MASOPUST V ROVENSKU POD TROSKAMI. Začátek ve 14.30 Na Týně. Následuje průvod městem a další doprovodné akce.
* ABSOLVENTSKÝ PLES GYMNÁZIA TURNOV.
K tanci a poslechu hraje Orchestr Vladimíra Janského. KC Střelnice od 19.00 hodin, více na www.GyTuPles.cz.

Pátek 6. března
* MATURITNÍ PLES SUPŠ A VOŠ. K tanci a poslechu hraje kapela Holiday Express. KC Střelnice od 19.00 hodin.

Sobota 7. března
* ARIADNA NA NAXU – R. STRAUSS. Méně známá, ale neméně zajímavá Ariadna na Naxu představí v hlavní roli slavného německého tenora Jonase Kaufmanna. Záznam opery, kino Sféra od 19.30 hodin, vstupné 250 Kč.

Středa 11. března
* TOMÁŠ KUBEŠ: ČERNOBYL – SPÍCÍ PEKLO. Katastrofa jaderné elektrárny v Černobylu ovlivnila svět, nic není jako dříve. S následky se potýkáme dodnes a ještě dlouhých 22 tisíc let budeme… Vydáme se do města duchů Pripjať, ale i do jeho okolí poznat, jak vypadá místo po více jak 33 letech od havárie. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 90 Kč.

 

 

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.