VALDŠTEJN: PROVOZ HRADU JE SOBĚSTAČNÝ

0

Víte, že provoz hradu Valdštejn je v podstatě soběstačný? Tuhle informaci málokdo ví, ale je to tak. Například v loňském roce sem přišlo přes 73 tisíc turistů a celková vybraná částka ze vstupného činila 1,8 milionu korun. Z toho se zaplatí veškeré náklady včetně platů pracovníků a ještě zbude na běžné opravy. Z roku 2007 je to 640 tisíc korun. „Je třeba na tomto místě poděkovat kastelánovi a dalším pracovníkům, díky jejich obětavosti je ekonomika hradu dlouhodobě na výborné úrovni. Město, jako majitel památky, se vždy snaží zbylou částku zpět investovat do oprav a většinou ještě něco přidáme,“ řekla starostka Hana Maierová.

V letošním roce začne první etapa prací na opravě zadního paláce. Je to poslední větší stavební akce, která je zde potřeba. Po jejím skončení by dlouholetá postupná rekonstrukce hradu měla skončit, i když u památky původem z 13. století se to nedá napsat nikdy. Celkové náklady na opravu zadního novogotického paláce, vyhlídky na skalní město a sanaci přilehlých skal jsou ve výši 5,5 milionu korun. Radnice žádá o dotaci Liberecký kraj a také ministerstvo kultury, které za pomoci Programu na záchranu architektonického dědictví zde již pomohlo financovat předešlé opravy. Celkově tu od počátku 90. let minulého století bylo investováno přes 300 milionů, Valdštejn patří mezi perly Českého ráje. Po Troskách a Sychrově je to nejnavštěvovanější památka v kraji.

Letos by práce měly začít opravou střechy a krovů novogotického paláce, provoz v zadní části hradu bude v sezoně omezen. Další žádost o dotaci z fondů Evropské unie už se netýká samotného hradu, ale parkoviště pod ním, kde by mělo vzniknout nové sociální zařízení, zázemí pro obsluhu a měla by být zkvalitněna samotná parkovací plocha. Náklady jsou ve výši osmi milionů korun.

„Pomalu se už začínáme také zabývat myšlenkou, co bude, až větší opravy hradu budou ukončeny a dále zde budou prováděny jen drobnější udržovací práce. Do budoucna se například nabízí spojení hradu se synagogou v Krajířově ulici. Ne že bychom chtěli Valdštejnu brát vydělané peníze, ale jako dobří hospodáři musíme získané prostředky využít účelně,“ přibližuje starostka Maierová. Podle ní se ale otázka propojení turnovských památek nebude řešit dřív než za dva tři roky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.