V pátek 1. března proběhlo v prostorách turnovské radnice zásadní jednání o budoucím správním uspořádání našeho regionu. „Nový okres Turnov určitě nevznikne, přesto jsme přišli s řešením, které uspokojí požadavky prakticky všech obcí v tomto regionu,“ uvedl na tiskové konferenci bezprostředně po jednání náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Kromě něho se setkání zúčastnili starostové a zástupci 36 obcí ORP Turnov (obce s rozšířenou působností) a také poslanci a senátoři zvolení v Libereckém kraji. Přítomen byl i hejtman Martin Půta.
„Naším dlouholetým cílem bylo zachovat naše ORP a zároveň u obcí, které leží v okresech Liberec a Jablonec nad Nisou, umožnit občanům, aby si mohli své věci vyřídit tam, kde jsou zvyklí dosud,“ řekl starosta Turnova Tomáš Hocke. Nový zákon o územně správním členění státu, který byl schválen ve vládě a míří do poslanecké sněmovny, ale počítá s tím, že všechny obce patřící pod ORP Turnov musí patřit do jednoho okresu, tedy do okresu Semily. To se některým nelíbilo, hrozil rozpad ORP. Proto vznikla iniciativa za vznik nového okresu Turnov, což vypadalo jako jediné východisko.
„Region Turnovska je republikově unikátní v tom, že tady v rámci jednoho ORP obce patří do tří okresů. Vznik nového okresu je nesmysl, protože by to bylo opatření pouze na papíře, přišli jsme tedy s řešením, které podle prvních ohlasů uspokojuje potřeby prakticky všech obcí,“ přiblížil náměstek Mlsna. Ono řešení spočívá ve skutečnosti, že vše zůstane, jak je, ministerstvo vnitra chce v rámci legislativního procesu ve sněmovně prosadit pozměňující návrh, že v případě Turnovska budou obce z jednoho ORP patřit do tří okresů, což je a nadále bude republiková rarita. „Druhá věc je nabídka na případné přejmenování okresu, v čemž je i jistá symbolika návratu před rok 1960. Nově by se okres mohl jmenovat Semily – Turnov. Naše ministerstvo by s tím souhlasilo, je to ale na iniciativě a dohodě obcí, jestli to budou chtít,“ doplnil Mlsna.
Zatím pouze Frýdštejn avizuje přechod pod ORP Jablonec nad Nisou, ostatní obce v případě uskutečnění zmíněného návrhu zůstanou pod Turnovem. Účinnost nového zákona je předběžně stanovena na 1. ledna 2020. Od tohoto a data – a možná i o něco dříve – by v Turnově měla začít pracovat pobočka České správy sociálního zabezpečení v čp. 84 ve Skálově ulici.
Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty spočívá hlavní problém v tom, že dosud nebyla dokončena reforma veřejné správy. Některé instituce jsou členěny podle okresů, jiné podle krajů. „Domnívám se, že je třeba reformu dokončit a s nástupem opravdové digitalizace veřejné správy umožnit občanům, aby si své záležitosti mohli vyřešit z domova, nebo si sami vybrali úřad, který je pro ně nejvýhodnější, jako to už dnes funguje v případě vydávání občanských průkazů, pasů, řidičáků a další agendy,“ uzavřel hejtman.