OHLÉDNUTÍ ZA POČASÍM LETOŠNÍHO LÉTA NA TURNOVSKU A JAKÁ BUDE ZIMA?

0

Léto pomalu končí. Jaké bylo to letošní v oblasti Českého ráje? Zjednodušeně řečeno: teplotně průměrné, srážkově místně velmi rozdílné a oproti minulým rokům s malým počtem tropických dnů. Co se týká zmíněných srážek, tak zatímco v oblasti horního Pojizeří a Turnovska bylo srážek dostatek, oblast jihozápadní části Českého ráje (Příhrazské skály, Žehrov, Branžež…) byla na srážky méně vydatná. To se projevilo i na růstu hub, které místy rostly vydatně a jinde téměř vůbec.

Celkově jsme v Turnově v červnu a v červenci zaznamenali shodně 11 dnů s bouřkou, což je lehký nadprůměr. V srpnu 9 dnů. Srážkové úhrny byly místně velmi rozdílné. Za uplynulé letní období bylo zaznamenáno v Turnově celkem 14 tropických dnů s denní teplotou nad 30 °C, nejvíce  v červenci – 8 dnů. Letních dnů s denní teplotou nad 25 °C bylo celkem 30, nejvíce opět v červenci, a to 14 dnů.
Poměrně brzy přišlo ve druhé polovině srpna výraznější ochlazení, které způsobilo, že i přes následný návrat slunečných dnů v září se denní teploty už na tropické  hodnoty nedostaly a klasická chladnější rána s přízemními mlhami byla téměř pravidlem.

Několikrát se vyskytly kroupy, zejména  na Sychrovsku a v okolí Lomnice nad Popelkou. Pozorování kulového blesku máme hlášeno ze Soběslavic a Malé Skály. Tornádo letos zaznamenáno nebylo, ale je zde jedno pozorování výškové tromby (tuby) ze Čtveřína (jedná se o chobot rotující pod mrakem, ale nedosahující na zem).

Mnoho lidí se ptá, jaká bude nadcházející zima. Podrobnou předpověď přineseme v průběhu podzimu v listopadu. Možná bude pro někoho překvapením, že mnoho přírodních znaků prozatím ukazuje sice zimu brzkou (konec listopadu), ale následně na teplé dlouhodobé období jako u zimy loňské. Upřesnění přineseme později.

Krásné sluníčkové dny!
Vlastík Brůček Plamínek, www.brucektarot.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.