MASARYKEM ZA DVĚ HODINY

0

Legenda legend. Tatíček, prezident osvoboditel, národní hrdina, ztělesnění demokracie a prvorepublikového renomé Československa. Tomáš Garrigue Masaryk. Kdo by se s ním nechtěl setkat? Nahlédnout k jeho pátečníkům, poslouchat diskuzi s Karlem Čapkem a dalšími účastníky pravidelných setkání, na kterých se tvořily dějiny, či jen byly zaznamenávány okamžiky všedních dnů.

Anna Jelínková s Jiřím Houškou před „akcí“

První prosincové pondělí se TGM procházel Turnovem. Provázeli ho starosta s místostarostkami, fotografie z malé procházky městem se objeví jako „PF“ vedení města k roku 2018, tedy roku, ve kterém oslavíme 100. výročí našeho samostatného státu.

Masaryk se prošel Turnovem stejně jako při své jediné návštěvě v roce 1922. I tentokrát ho lidé poznávali, kluci, kteří se koulovali u školy ve Skálově ulici, na chvíli zpozorněli, na dotaz, o koho jde, byli neomylní. Přitom se samozřejmě o živého TGM jednat nemohlo, přesto byla podoba téměř dokonalá. V živého Masaryka se proměnil Jiří Houška, manžel jedné z místostarostek a také divadelní ochotník původem z Rovenska.

„Předně tady musí být alespoň základní podoba, tedy podobné rysy, protáhlý obličej, vysoké čelo, štíhlá postava,“ přibližuje ze svého pohledu proměnu filmová maskérka Anna Jelínková, která pana Houšku na TGM proměnila za necelé dvě hodiny. Nejdříve přišlo na řadu holení a stříhání, pak bylo nutné vytvořit šediny, protáhnout obočí, nalepit knír a bradku – mimochodem, vousy se dělají z bělené bůvolí srsti.

„V případě Masaryka hodně hrají doplňky – cvikr, klobouk, manžety, jeho známý límeček přepadlý přes kravatu a potom také prodloužené obočí, knír a bradka. A máme tu TGM mladších let,“ doplnila Anna Jelínková.

Samozřejmě, chybět nesměl originál…

Ta se podílela na filmech jako Petrolejové lampy nebo Radúz a Mahulena, jejím nejnovějším dílem je snímek Úsměvy smutných mužů, který vstoupí do českých kin příští rok v únoru. V televizi v poslední době pracovala na seriálu Šumná města, na dokumentech z cyklu Gen a dalších. V posledních letech pracuje především pro zahraniční produkce, zatím poslední byl velkofilm o Marii Terezii.
Anna Jelínková žije s rodinou v Jizerských horách, k filmu a televizi si už jen občas z důchodu odskočí…

Jako první přišlo na řadu stříhání a holení…

…lepení bradky…

…výběr doplňků…

… po necelých dvou hodinách je tu finále…

TGM mladších let na turnovském náměstí (prosinec 2017)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.