V TURNOVSKÉ SYNAGOZE BYLA PRVNÍ BOHOSLUŽBA

0

Historicky první bohoslužba byla v turnovské synagoze v sobotu 12. září. Podle Terezie Dubinové se bohoslužba reformního ritu konala za přítomnosti členů Židovské obce Liberec a pražské komunity Bejt Simcha. Vedl ji reformní rabín Tomáš Kučera. „Členové komunit si přivezli své vlastní svitky Tóry, které umístili do našeho svatostánku. Byla to poslední šabatová bohoslužba v letošním židovském roce 5769. V pátek 18. září večer začíná židovský nový rok,“ přiblížila Terezie Dubinová, pracovnice odboru cestovního ruchu turnovské radnice, který synagogu spravuje.

Muži a ženy seděli v průběhu bohoslužby společně v hlavní, „mužské“, modlitebně synagogy, jak to umožňuje reformní ritus. Nejprve proběhla část modliteb a požehnání, potom vyndání svitků Tóry a povolání ke čtení, které se uskutečnilo v hebrejštině. Po něm následoval překlad do češtiny.

n200909151304_zap_391_09_synagoga„Bohoslužba byla hojně doprovázena zpěvem modliteb a žalmů. Druhou částí byl kiduš, což je požehnání nad vínem a sobotním chlebem – chalou. To se odehrávalo v našem dětském koutku. Všichni přítomní včetně diváků z řad veřejnosti dostali kalíšek se sobotním košer vínem a krajíc chaly. Třetí částí bohoslužby byl šiur, což doslovně přeloženo znamená lekce – jde o výuku na téma z čteného oddílu Tóry,“ doplňuje Terezie Dubinová. Jak dodala, všichni příchozí bez výjimky vyjadřovali obdiv krásné a citlivé rekonstrukci synagogy a poděkování za možnost zde bohoslužby konat. První bohoslužba rozhodně nebyla poslední.

 

n200909151304_zap_392_09_synagogaS touto mimořádnou historickou událostí, doufejme, přímo nesouvisí nález z nedělního rána. V noci totiž někdo rozbil skleněnou desku u vstupu do synagogy a ohnul židovskou hvězdu na vstupních vratech. Policie v současnosti tento čin vyšetřuje pouze jako přestupek. „Osobně doufám, že tato událost přispěje k co nejrychlejší instalaci bezpečností kamery v Krajířově ulici. Domnívám se, že jde o projev vandalismu, nikoli antisemitismu. Na nově opravených domech a památkách vždy k takovému poškození dochází. Skutečnost, že poškozena byla židovská památka, ovšem může vést ke zvýšené publicitě, po které patrně pachatelé ať vědomě či nevědomě touží,“ uzavřela Terezie Dubinová. Vandalský čin odsoudil také turnovský místostarosta Aleš Hozdecký, pro kterého je tato událost naprosto nepřijatelná a radnice podle něho bude muset přijmout odpovídající opatření.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.