UNIKÁTNÍ NALEZIŠTĚ KULTURNÍ PAMÁTKOU (KOMENTÁŘ)

0

Pakárna. Nemám lepší výraz než tohle ošklivé, ale osvědčené slovo, které znám ještě z vojny. O unikátních nálezech na kraji Příšovic, v lokalitě zvané „Cecilka“, které téměř nemají ve střední Evropě obdobu, se toho za posledního půl roku napsalo hodně. Dnes byla tato unikátní oblast ministerstvem kultury prohlášena za kulturní památku. Pro ty, kteří si na tom místě postavili rodinné domky, nastane opravdová „pakárna“.

Představte si, že jste prodali byt a dva miliony si půjčili od banky. Zato jste si na pozemcích, které nabízela obec pro rodinnou zástavbu, postavili domek. Když jste měli hrubou stavbu, strhl se humbuk. Stavíte totiž na unikátním místě. Je tu pohřebiště staré téměř 3000 let se žárovými, mimořádně dochovanými hroby. Široko daleko není cennější naleziště. Ještě za 50 let se z nálezů bude učit budoucí generace archeologů.

Většina hrobů byla vyzvednuta, jistě hodně „drobností“ ale na pozemcích zůstalo. Když nyní ministerstvo lokalitu prohlásilo za kulturní památku, nebudou si tu noví obyvatelé moci postavit ani plot, kůlnu či vysadit stromy. O všem se budou muset dohadovat s památkáři a shánět povolení na turnovské radnici. Však také vedoucí odboru kultury Městského úřadu v Turnově René Brož označil rozhodnutí ministerstva za alibistické a nesmyslné. „Na šesti stavebních parcelách ze sedmi již stojí rodinné domy. V celém procesu jednoznačně zaspali archeologové, když lokalitu nedokázali včas ochránit před výstavbou a posléze i ministerstvo, které neposkytlo finanční prostředky na zpětné vykoupení pozemků,“ uvedl René Brož. Úředníci turnovské radnice budou bohužel první, na které se hněv majitelů rodinných domů obrátí. Pokud by lidé z rodinných domů pozemky upravili bez souhlasu turnovské radnice, hrozí jim pokuta až 10 tisíc korun, firmám až 100 tisíc!

Jediný volný pozemek, který se podařilo před stavbou vykoupit, by měl být zachován pro budoucí výzkum a v jedné jeho části by měl být zrekonstruován jeden hrob s replikami pohřbívacích nádob.

cecilkaOchrana unikátního naleziště má také řadu příznivců a zastánců. Přiznám se, že jako patriot spíše patřím mezi ně. A ještě něco: Evropsky cenné pohřebiště nejspíš zasahuje na druhou stranu silnice, kde je zatím louka a pole. Archeologové prý již podali návrh, aby tato lokalita byla také prohlášena za kulturní památku. Kdyby se tak stalo, tak by se tam asi nestavělo a Příšovičtí by se museli poohlédnout po nových pozemcích. Těm, kteří si své domy na místě dávného pohřebiště už postavili, ale opravdu není co závidět. Patriot nepatriot, budou to mít těžké a navíc, budou-li chtít domy prodat, jejich tržní cena bude hodně pod úrovní na poměry drahého Českého ráje. A to je tam ještě možná budou za úplňku dávní zemřelí strašit!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.