TURNOVSKÁ PARNÍ LOKOMOTIVA BRÁZDÍ ČESKÝ RÁJ JEDENÁCTOU SEZONU!

0

Členové Klubu přátel železnic Českého ráje (KPŽČR) letos již 11. sezonu pravidelně vyrážejí s parním vlakem do prázdninového Českého ráje. Loňský rok znamenal pro všechny členy spolku hned několik významných výročí. Kromě výročí místní dráhy do Jičína to byla především skutečnost, že turnovská mašinka 310.0134 oslavila své 100. narozeniny. Byla vyrobena tehdejším pražským ČKD jako předposlední představitelka této řady pro soukromou moravskou trať Litovel – Senice na Hané. Do hledáčku Klubu se mašinka dostala v roce 1993 při přípravě oslav 90 let trati Turnov – Jičín, kdy byla vystavována jako neprovozní exponát. Od roku 2003 je trvale umístěna v Turnově a rozdává radost a obdiv nad umem našich pradědů.

Při přípravě scénáře loňských oslav 100. narozenin mašinky se nám jedna historická paralela přímo nabízela k zopakování. Parní mašinka dostala při slavnostním aktu staronový název LITOVEL. Bylo to její historické označení, které korespondovalo s jejím působištěm. Znovupokřtění proběhlo litovelským pivem za účasti představitelů tohoto moravského města a Turnova vloni na podzim.

Uplynulé desetiletí znamenalo pro spolek hledání vlastní nezaměnitelné identity, jak v činnosti, tak při prezentaci aktivit. Účastnili jsme se mnoha akcí v rámci našeho kraje i regionů vzdálenějších. Měli jsme možnost pracovat i s mnoha filmovými štáby. Rádi vzpomínáme na režiséra Milana Cieslara, se kterým jsme spolupracovali na dvou filmech: Krev zmizelého (2004) a Sněžná noc (2009), oba podle scénáře vynikajícího Vladimíra Körnera. Asi nejzajímavější byla ale práce na dosud neuvedeném filmu Serena oscarové režisérky Susanne Bier. Tento americký film byl natáčen v letech 2012 a 2013 v různých lokalitách České republiky a v dalších zemích Evropy. Pro nás tato spolupráce znamenala třítýdenní intenzivní natáčení v lokalitě nedaleko Kladna. V prostoru zastávky Koleč vyrostlo na zelené louce westernové městečko se všemi detaily. Na výsledky jsme velmi zvědaví…

Základním těžištěm působení pro nás ale dál samozřejmě zůstává Český ráj, ze kterého čas od času vyrážíme třeba na Liberecko či do Krkonoš.

Pěkné letní dny, a třeba ve vagonech za stoletou krasavicí!
Ivan Novák, místopředseda a jednatel KPŽČR
www.3100134.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.