BALONOVÉ JEŠTĚDĚNÍ NA TURNOVSKÝ ZPŮSOB

0

„Že v pátek dopoledne odstartujeme uprostřed Turnova, to bylo velmi rychlé rozhodnutí. Původně se měl hromadný start osmi balonů uskutečnit na letišti v Liberci, ale povětrnostní podmínky byly natolik nepříznivé, že se operativně jelo do Turnova,“ sdělil Ivan Kábele, hlavní pořadatel akce BALONOVÉ JEŠTĚDĚNÍ 2012, která se již podruhé koná v zimním Liberci. Balon ale není letadlo, pilot horkovzdušného balonu je v manipulaci velmi omezen, může využívat pouze proudění vzduchu v určitých letových hladinách, proto je tak důležité vybrat správné místo startu.

n201202101403_rep_14_012_balonyNěkteří obyvatelé Turnova byli v pátek 10. února po půl jedenácté dopoledne překvapeni, když najednou nad centrem města plulo šest horkovzdušných balonů. Startovalo se Na Lukách za autobusovým nádražím. Podívaná, která se mnohokrát neopakuje, byť v poslední době právě díky Ivanu Kábele z firmy BAART s.r.o. se nebe hlavně nad letním Českým rájem poměrně slušně plní. V sezoně se z několika míst startuje brzo ráno a v podvečer téměř denně. „V zimě je létání trochu jiné než v létě, je jiná termika. Ta v létě neumožňuje létat třeba za poledne, v zimě to naopak možné je, při slunečném počasí jsou to nádherné lety, nahoře je dokonce tepleji než dole,“ vysvětlil Kábele. Čtyři z Turnova odstartované balony v pátek po dvouhodiném letu dosedly na poli mezi Ktovou a Újezdem pod Troskami, zbylé dva u Chutnovky.

BALONOVÉ JEŠTĚDĚNÍ 2012 probíhá v Liberci od úterý 7. do soboty 11. února. Pravdou je, že zimní srazy balonářů nebývají příliš časté, o to jsou atraktivnější. Vrcholem setkání bude sobotní akce na libereckém letišti. Na programu je mj. seskok basejumpera z letícího balonu, tipovací soutěž – zvednutí člověka za pomoci nafukovacích balonků, seskok s paraglidem z letícího balonu, ukázka motorového paraglidingu, beach volejbalový turnaj o sud piva, soutěže a zábavné aktivity pro děti i dospělé. Více najdete na www.jestedeni.vyletbalonem.cz

n201202101403_rep_15_012_balony

n201202101403_rep_16_012_balony

n201202101403_rep_17_012_balony

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.