Ve dnech od 21. do 25. července pokračoval česko-saský projekt „Společná cesta k přírodním vědám“ (číslo projektu 100127305), který je podpořen z fondů Evropské unie. Jednalo se o jednu z posledních akcí na české straně – společný přírodovědecký kemp v Rovensku pod Troskami v rekreačním středisku Palda. Během společného soustředění děti navštívily libereckou iQLANDII, kde pro ně bylo připraveno promítaní v planetáriu. Film s názvem „Úsvit kosmického věku“ byl v kvalitě 3D a pojednával o významných událostech v kosmonautice, od vypuštění prvního živého tvora do vesmíru psa Lajky přes dobývání Měsíce až po soukromé lety do vesmíru.
V iQLANDII dostaly děti rozchod a mohly se volně pohybovat po interaktivních expozicích, kde si mohly na vlastní kůži vše vyzkoušet. Jednalo se například o „Vodní svět“, kde poznávaly princip zdymadla, vodních turbín, čerpadel apod. V expozici „Člověk“ bylo možné zjistit, jak pracují plíce, srdce a další orgány lidského těla, ale také si vyzkoušet sluch, čich, hmat a zrak. Podzemní expozice „GEOlab“ byla věnována nitru planety – horninám, jeskyním, krápníkům, ale i seizmické činnosti.
Děti byly ubytovány v chatkách v krásném a klidném prostředí Českého ráje s výhledem na hrad Trosky, což jim umožňovalo si naplno užívat přírodních krás a „bojových“ aktivit (vysílače, hvězdy). Hry umožnily dětem rozvinout jejich pohybové a smyslové dovednosti. Většina her probíhala ve skupinách či dvojicích, často smíšených z českých a německých dětí. Nenuceně spolu komunikovaly v německém i anglickém jazyku, čímž rozvíjely své jazykové znalosti.
Při orientačním běhu se děti naučily pohybovat se podle mapy v terénu, poznat vrstevnice, jámy, prohlubně, významné stromy, neprůchodný les apod. Na trase dlouhé 2,5 km musely děti projít osmi kontrolami.
Jelikož bylo krásné a slunečné počasí, tak jedno odpoledne bylo věnováno koupání na místní plovárně. Večer probíhaly společenské hry a dokonce došlo i na zpívání a hraní na kytaru u táboráku.
Další informace a fotogalerii k projektu „Společná cesta k přírodním vědám“ najdete na webu města, na internetové adrese: http://www.turnov.cz/cs/mesto/dotace-a-projekty/op-ps-cr-sasko/spolecna-cesta-k-prirodnim-vedam.html
Za projektový tým Renata Špačková, DiS.
Tento projekt je spolufinancován z Programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko