TURNOV, OKRES LIBEREC? SKUTEČNOST, NEBO FIKCE?

0

Tenhle příběh začal v roce 1960. To Turnov ztratil díky své – na tehdejší dobu prý špatné pravicové pověsti – statut okresního města. Státní dotace a investice tak v dalších desetiletích směřovaly do Semil. Však také Turnov, poznamenaný navíc dvacetiletou přítomností okupační posádky Rudé armády, měl po roce 1989 co dohánět. A mnohé nedohnal dosud. Dědictví komunismu v podobě okresu Semily je tu stále.

K nápravě mnoho nepřispěl ani masivní stavební rozvoj v 90. letech minulého století, kdy v Semilech překotně vznikala nová a nová sídla státních úřadů a institucí, některá z nich z dnešního pohledu poněkud naddimenzovaná. Návrat Turnova mezi samosprávná správní centra znamenalo až první kolo reformy veřejné správy v roce 2003, kdy se město stalo tzv. obcí s rozšířenou působností pro celou spádovou oblast. K ní nově přibylo celkem 16 obcí z jabloneckého a libereckého okresu, což je dodnes republikovou raritou. Spádová oblast Turnova leží na území tří okresů a sahá od Tatobit po Kobyly a od Malé Skály a Frýdštejna po Troskovice. Region čítá celkem něco málo přes 30 tisíc lidí. Většina úřadů má ve městě své pobočky, je jen málo věcí, za kterými dnes Turnované musí do Semil. I tak se ale i nyní čas od času objevují snahy o plnou rehabilitaci turnovského okresu. Nejdále jednání dospěla v roce 2004. Tehdy se Turnov spojil s Uherským Brodem a o vzniku dvou nových okresů jednala dokonce i vláda České republiky. Dotáhnout věc do konce se však bývalému starostovi Hejdukovi nepodařilo.

 

Samotným Turnovanům opravdu o moc nejde. Většinu institucí od státní sociální podpory po úřad práce a zdravotní pojišťovny mají k dispozici přímo ve městě. Hůře jsou ale na tom třeba v Jenišovicích, v Sychrově nebo Tatobitech. Tamní obyvatelé musí někdy za úřady i do tří různých měst! Připravovaným novým zákonem o územně správním členění státu by se tohle mělo změnit. Patří-li například Sychrov pod obec s rozšířenou působností Turnov, musí mít podle připravovaného zákona, který by měl vstoupit v platnost zhruba do dvou let, shodné sídlo i dalších institucí. Od soudu po státní sociální podporu. Jinými slovy: Zatímco Sychrovští dnes za některými úřady musí zajet do blízkého a spádového Liberce, nyní by je čekala cesta do Semil. Není divu, že v obcích okolo Turnova to vzbudilo vlnu nevole.

 

„Varianta okresu Semily je pro nás nepřijatelná. V případě, že se nepodaří prosadit vznik okresu Turnov, nebo se celá spádová oblast nepřesune pod okres Liberec, pravděpodobně se od Turnova odtrhneme a vrátíme se zpátky pod Liberec,“ shrnuje své pocity starostka Sychrova Jaroslava Kvapilová. Přitom, jak uvedla, je s fungováním odborů turnovské radnice a dalších institucí velmi spokojená. Podobně to vidí i starosta Jenišovic Bohumil Bradáč: „Byl bych nejraději, aby vznikl nový okres Turnov, protože jak jsme byli informováni, právě v našem regionu by se nový zákon nepříjemně dotkl nejvíce obcí, což by argument pro vznik nového okresu mohl být. Když se to nepodaří, pro nás je lepší Jablonec než Liberec, protože do Jablonce máme přímé autobusové spojení. Do konce září se na toto téma uskuteční jednání obecního zastupitelstva.“

V trochu jiné situaci jsou Tatobity. Ty sice patří dlouhodobě k Turnovu a okresu Semily, přesto tady polovičatě provedená reforma z roku 2003 nadělala místním lidem hodně problémů. „Dnešní stav se nám nelíbí. Například na úřad práce musí naši občané do Semil, státní sociální podporu pro nás vyřizuje pracoviště v Lomnici nad Popelkou a za dalšími úřady musíme do Turnova. Vůbec nechápu, že to takhle mohl někdo odsouhlasit, vždyť například lidé z dva kilometry vzdáleného Lestkova jezdí za úřady jen do Turnova a minimálně do Semil,“ uvedla starostka Tatobit Lenka Malá. I zde budou o situaci jednat zastupitelé obce a dá se očekávat, že jednání to bude bouřlivé.

 

O situaci jednalo i zastupitelstvo v Turnově. Podle starostky města Hany Maierové je město v nepříjemné situaci. Když zůstane součástí okresu Semily, hrozí, že se odtrhnou obce z okresů Liberec a Jablonec nad Nisou. Tím se citelně zmenší spravované spádové území, několik let budovaný systém státní správy bude muset projít zeštíhlením. Mluví se o redukci až 30 procent úředníků na radnici a město mohou opustit i pobočky centrálních úřadů. Byl by oslaben také význam Turnova jako centra regionu. Když se město přesune pod okres Liberec, možná přijde o Tatobity a další obce pod Kozákovem. Přesunem pod Liberec navíc vznikne pod Ještědem megaokres a v Semilech pouze okresní torzo. Ani jedno řešení není optimální…

 

Výsledek jednání turnovských zastupitelů zní logicky: Pokusme se jednat o vzniku okresu Turnov a pokud to nevyjde, tak se i s celou spádovou oblastí přesuňme pod Liberec s tím, že dojde ke smluvnímu zakotvení požadavku plnohodnotných pracovišť institucí státní správy v Turnově přímo v připravovaném zákoně.

Tímto rozhodnutím zastupitelů věc samozřejmě nekončí. Už při červencovém jednání starostů se zástupci ministerstva vnitra, které se uskutečnilo v Příšovicích, zaznělo, že pro ministerstvo není vznik nového okresu na pořadu dne. Další jednání bude na podzim, to už budou mít stanoviska svých obecních zastupitelstev k dispozici i jednotliví starostové ze spádových obcí…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.