TURNOV MÁ BABYBOX S POŘADOVÝM ČÍSLEM 66

0

Šestašedesátý babybox v České republice a druhý v Krajské nemocnici Liberec (KNL) začal oficiálně sloužit ve středu 12. srpna úderem 12. hodiny v Panochově nemocnici v Turnově. Babybox se nachází u hlavního vchodu do nemocnice. „Babybox jsme zřídili na námět ředitele Krajské nemocnice Liberec Luďka Nečesaného,“ řekl duchovní otec myšlenky babyboxu Ludvík Hess, díky němuž se podařilo v České republice zachránit už 124 dětí odložených do této schránky. Výroba a montáž babyboxu přišla na zhruba 300 tisíc korun. „V Turnově jsme se bohužel nesetkali s velkým pochopením místních dárců, a tak jsem požádal o pomoc Zuzanu Baudyšovou, prezidentku Nadace Naše dítě, a ta nás podpořila výrazným darem,“ konstatoval Ludvík Hess.

K dárcům na Turnovsku patří mj. Ing. Jan Gold, ZEA Sedmihorky, firmy Zikuda, AQUA Program, Drings a další, z obcí třeba Hrubá Skála, Tatobity, Modřišice, Rakousy, Loučky (úplný seznam dárců najdete přímo na babyboxu). Při zprovoznění babyboxu ohlásil dar města Turnova starosta Tomáš Hocke. Město přispěje korunou na obyvatele, tedy 15 tisíci, částku ještě musí schválit zastupitelé města. Otázka dárců však dosud nebyla zdaleka dořešena, neboť Krajská nemocnice Liberec podala Libereckému kraji svou žádost o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje na rok 2015. „Tato dotace by po dohodě s Libereckým krajem měla činit 120 tisíc korun,“ upřesnil generální ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný. O příspěvku bude jednat rada Libereckého kraje na začátku září a zastupitelé by podle harmonogramu měli o dotaci rozhodnout na svém zářijovém zasedání. „Liberecký kraj s podporou babyboxu v turnovské nemocnici nemá problém, protože tato myšlenka má celostátní, možná evropský význam. Částku 120 tisíc korun prostřednictvím KNL poskytneme rádi a věřím tomu, že ve schvalovacím procesu nebude nikdo proti,“ zdůraznil Petr Tulpa, radní pro zdravotnictví Libereckého kraje.

201508132123_zap_210_2015_babybox

Turnovský babybox je druhým v KNL. První babybox v liberecké nemocnici otevřel Ludvík Hess v roce 2008 a dosud z něho zdravotníci vyzvedli tři děti – holčičku Andreu v roce 2009 a dva chlapce – Ondřeje v roce 2011 a Stanislava v roce 2014. V Libereckém kraji jsou babyboxy kromě Liberce a nově Turnova ještě v Jablonci nad Nisou a v České Lípě.

První babybox v České republice byl zprovozněný 1. června 2005 v Praze-Hloubětíně v prostorách soukromé zdravotnické kliniky. „Já babyboxy nepovažuji za nic jiného než za takové jističe. Doma nebo v kanceláři také máte hasicí přístroj s tím, že ho vlastně nechcete použít. Když ale problém přijde, máte kam sáhnout,“ svérázně existenci babyboxů obhajuje Ludvík Hess, který sám sebe označuje za „babydědka“.
Ten se vyjádřil i k umístění přímo u vstupu turnovské nemocnice u vrátnice. „Nemusí to být nutně někde v úplném ústraní. Ta žena ví, že za uložení dítěte nebude nikterak stíhána či odsuzována. Většinou jde o ženy, které samy potřebují pomoc. Není zde ani kamera, která by prostor snímala,“ doplnil Hess. Turnov je jedním z nejmenších měst, kde je babybox instalován. „V Ústí nad Orlicí a Kadani ale i tak máme po dvou děťátkách. Samozřejmě, že nejvíc dětí je odloženo v babyboxech ve větších městech. V Praze jsou celkem tři s 22 dětmi, v Brně jeden s 15 dětmi, babyboxy v Ostravě a Kladně daly novou šanci v životě vždy sedmi dětem,“ rekapituluje Hess.

201508132124_zap_211_2015_babybox

Vložením dítěte do babyboxu je s mírným zpožděním spuštěn alarm, který v případě Turnova aktivizuje vrátnou, která má k němu fyzicky nejblíže, a aktivuje také automaticky mobilní telefony zainteresovaných pracovníků i samotného Hesse. A protože ve zdejší nemocnici není dětské ani novorozenecké oddělení, děťátko bude rychlou záchrannou službou převezeno ihned do Liberce.

(TvA s přispěním TZ KNL)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.