SLUŠEL BY TURNOVU JEŠTĚ JEDEN SUPERMARKET?

0

Na tuto otázku odpovídají zastupitelé města (ZDE) a v anketě také občané Turnova. A jak už to tak bývá, setkáte se s oběma názory, byť možná lehce převažují ti, kteří by chtěli trochu více rozmělnit často přeplněná parkoviště před turnovským Lidlem a Penny – o parkovišti před Billou ani nemluvě. A mělo by nějak město podporovat majitele a provozovatele menších obchodů, aby se nám nestalo, že se centrum města vylidní? A jaké jsou vůbec možnosti, kde by v Turnově ještě jeden supermarket mohl stát?

KOŇSKÝ TRH
Vize výstavby velkého obchodního centra v blízkosti středu města je tu zhruba dvě desetiletí. Výstavba už před lety prakticky začala, došlo k demolici bývalé masny, u kruhového objezdu v Sobotecké ulici je k obchodnímu centru připraveno odbočovací rameno. Tím ale vše skončilo a dnes centrum města hyzdí ostudné rumiště, které pomalu zarůstá lesíkem. „Před dvěma lety mě zastupitelé města pověřili, abych vstoupil do jednání s insolvenčním správcem, který z Českých Budějovic areál na Koňském trhu spravuje. Vyčlenili jsme z rozpočtu města dokonce částku 18 milionů korun na případný nákup,“ přibližuje starosta města Tomáš Hocke. Nabídka ze strany města byla učiněna, nedělo se ale nic, podle starosty byla komunikace pouze jednostranná. Až asi před měsícem přišla převratná novinka: Koňský trh má nového majitele! „Zatím nás ale nikdo nekontaktoval, doufám, že se tak stane v nejbližších týdnech, jinak aktivitu vyvine město. Problémem této lokality je stále dopravní napojení a často diskutované konkurenční prostředí mezi velkým obchodem a obchůdky v centru, kdy malé obchůdky nemohou vyhrát,“ dodal Hocke.

AREÁL DIOPTRY A BÝVALÉHO NEUMATICU
Zajímavá plocha mezi čerpací stanicí Kontakt a Soboteckou ulicí, odkud vloni zmizely dva velké komíny a plocha se celkově připravuje na větší investici. „Jde o majetek majitele Kontaktu, pana Šálka, takže podrobnosti určitě u něho. Za město víme, že je tu snaha z kruhového objezdu u benzinky postavit ještě jedno rameno, které by tuto plochu obsluhovalo. Pro vznik supermarketu či obchodního centra je to vhodná lokalita, především z důvodu dobrého napojení,“ uvedl starosta města.

ŠROUBÁRNA
Před několika lety to už už vypadalo, že na místě již nevyužívané administrativní budovy v sousedství Bezručovy ulice supermarket vznikne. Investoři ale potom od záměru ustoupili a samotná Šroubárna nyní požádala o změnu územního plánu, aby se tato plocha opět změnila na plochu výrobní. Rozhodnutí města je ale ve smyslu ponechat komerční plochu v těsném sousedství Bezručovy a Pekařovy ulice a plochu pro rozšíření výroby situovat dovnitř vnitrobloku. Jestli tady tedy něco vznikne, tak spíše nějaká administrativní budova, polyfunkční nebo bytový dům.

KRUHOVÁ KŘIŽOVATKA U ONTEXU
I toto místo se v úvahách objevuje, a to především pro jeho dobré silniční napojení. Nicméně, na jedné straně je samotný Ontex, na další zahrádkářská kolonie a zbývající volná plocha je v přísném režimu ochrany podzemních vod. Není moc pravděpodobné, že z těchto důvodů by zde mohl supermarket vzniknout.

PLOCHA VEDLE ČERPACÍ STANICE KONTAKT
Ideální místo u využívané komunikace. Vhodné je ale spíše jen pro menší supermarket. Podaří-li se postavit nové sjezdy na nájezd na průtah na konci Fučíkovy ulice, tak na tomto místě velmi pravděpodobně nějaký komerční objekt vznikne.

JUTA
I zde byl jednu chvíli záměr na stavbu supermarketu, samotná firma ale od něho ustoupila a ráda by areál zcela využila pro výrobu.

MAŠKOVA ZAHRADA
Volná plocha vzniklá zbouráním jatek byla zastupitelstvem ponechána na rozšíření sportoviště či na další aktivity v budoucnosti. V nejbližší době se tu tedy stavět nebude.

Je v Turnově ještě nějaká další vhodná plocha na supermarket? Kromě zmíněných prakticky ne, až snad na některé dnes nevyužívané, chátrající výrobní objekty a menší plochy. Z tohoto pohledu je nejperspektivnější budova Telecomu na Havlíčkově náměstí, nebo plocha parkoviště naproti Baťovně, či bývalé uhelné sklady u nádraží. Nicméně dnešní investoři dávají jednoznačně přednost výstavbě obchodních center na tzv. zelené louce.

„Sám za sebe myslím, že Turnov ještě jeden supermarket potřebuje. Přesvědčují mě o tom každý den odpoledne přeplněná parkoviště u dvou stávajících. Preferoval bych spíše plochu s dobrým napojením na hlavní komunikace v okrajové části města,“ říká starosta Tomáš Hocke.
Se stavbou případného dalšího supermarketu přímo souvisí i existence menších obchodů v centru. „Vylidněný střed města bych viděl velmi nerad. Proto je zde snaha co nejrychleji vybudovat parkoviště za Vesnou a kultivovat Havlíčkovo náměstí. V dalším funkčním období tady bude jistě i otázka stavby parkovacího domu. Naší snahou je, aby lidé mohli co nejblíže centru přijet a zaparkovat v blízkosti obchodů, moc víc toho město dělat nemůže. Je to také o patriotismu obyvatel města, jestli chtějí mít prázdné centrum, přeplněné supermarkety, anebo jsou ochotni svým běžným nákupem podpořit místní obchody. A že jsou v centru města obchody se zajímavou nabídkou, kterou mnohdy v supermarketu nenajdete, bychom měli stále vnímat,“ uzavřel Tomáš Hocke.

Hlasujte v doprovodné anketě:

Slušel by Turnovu ještě jeden supermarket?

  • Zcela jistě (70%, 351 Hlasy)
  • Jednoznačně ne (14%, 68 Hlasy)
  • Spíše ano (10%, 50 Hlasy)
  • Spíše ne (5%, 23 Hlasy)
  • Téma mě nezajímá (1%, 5 Hlasy)
  • Nevím (1%, 3 Hlasy)
  • Jiná odpověď (0%, 2 Hlasy)

Počet hlasujících: 502

Nahrávání ... Nahrávání ...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.