PARKOVIŠTĚ NEBO ŠKOLNÍ ZAHRADA? ZATÍM NEROZHODNUTO

0

Jedno z témat současného Turnova. Město za 4,5 milionu korun koupilo pozemek za Vesnou v sousedství Havlíčkova náměstí s tím, že tam bude parkoviště se zhruba 45 stáními. Parkování v centru je dlouhodobý problém města, vhodných lokalit je velmi málo. Proto i nákup zmíněného pozemku za poměrně vysokou částku. Když už mělo pomalu dojít na realizaci, ozvala se sousedící Základní škola v ulici 28. října, že by pozemek ráda využila pro aktivity dětí. Pravdou je, že škola s 600 dětmi má k dispozici pouze malý dvorek s hřištěm. Vznikla zde občanská iniciativa „Spolek za zdravou Dívčajdu“ a z dotazníkové akce vyplynulo, že 96 % rodičů dětí by uvítalo místo parkoviště školní zahradu. Zastupitelé města na svém prosincovém veřejném jednání rozhodli, že škola má připravit konkrétní návrh využití pozemku, a zastupitelé se k tématu poté opět vrátí.

To se stalo na lednovém zasedání, které v sále Střelnice proběhlo ve čtvrtek 31. ledna. Ředitel školy Jaromír Frič představil záměr vybudovat na pozemku „zelenou zahradu“, která by v době vyučování sloužila dětem a poté veřejnosti. Pozemek podle Friče historicky patřil škole, vrácen byl v restituci, město ho koupilo na parkoviště, což by nyní škola chtěla změnit. Vzniknout by tu měl odpočinkový prostor s nově vysazenou zelení, hřištěm a venkovní učebnou. Pozemek by byl přístupný z Havlíčkova náměstí i z ulice 5. května, v době mimo vyučování by ho mohla využít veřejnost jako odpočinkové místo. Část prací na úpravě pozemku má proběhnout za pomoci rodičů, některé náklady – třeba na vybudování venkovní učebny – mají být hrazeny z dotací.

Návrh „zelené zahrady“ z materiálu školy pro zastupitele

Jak zaznělo v poněkud emotivní diskuzi zastupitelů, někteří se obávají, že by mohli být trestněprávně popotahováni, že zakoupili za poměrně vysokou cenu pozemek na parkoviště a nyní má sloužit jiným účelům. Podle starosty Tomáše Hockeho v centru chybí parkovací místa, na což poukazují i místní obchodníci.
Zastupitel Ivan Kunetka připomněl, že v případě nákupu pozemku se řešil celý prostor, tedy i budova bývalého Telecomu, o které se uvažovalo jako o parkovacím domu. Objekt ale odkoupila firma Pamico Czech a parkovací dům tu nebude, takže by podle Kunetky mělo město nyní pozemek pronajmout škole, než se najde jiné řešení. Zastupitelka Eva Kordová připomněla, že škola je prakticky bez zeleně a bez okolních pozemků, ale pozastavila se nad tím, že se to řeší až nyní.
Na jednání zazněla i nová informace, že majitel přístupového pozemku z Havlíčkova náměstí, který má s městem písemnou dohodu o výměně pozemků, chce od dohody odstoupit, což výrazně ztíží stavbu plánovaného parkoviště.

Pro návrh, že město ruší záměr výstavby parkoviště a schvaluje předání pozemku škole, hlasovalo 12 zastupitelů, šest jich bylo proti a devět se zdrželo. Návrh tedy nebyl přijat.
Pro návrh se vyslovili zastupitelé za ODS, ANO 2011 a i část koaličních zastupitelů (Piráti a Ivan Kunetka).

A protože odvolací nadřízený orgán v Liberci rozhodl, že do stavebního řízení mají být zahrnuty další osoby, které tam dříve nebyly, musí toto proběhnout znovu. Zpracován by měl být také právní rozbor ohledně nákupu pozemku za vyšší cenu a možného postihu zastupitelů.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.