TURNOV BY MĚL BÝT I DO BUDOUCNA PŘÍJEMNÝM MÍSTEM PRO ŽIVOT

0

„V blízké budoucnosti by se Turnov neměl nějak překotně rozvíjet co do masivního zvýšení počtu obyvatel. Myslím, že bychom si měli zachovat současný ráz příjemného místa pro život, které ještě dokáže uřídit volená samospráva. Kouzlo našeho města tkví podle mě v tom, že se ještě můžeme více potkávat a navzájem se znát, že je tu méně anonymity, což je důležité pro vzájemnou pospolitost. Do budoucna by město podle mě nemělo překročit nějakých šestnáct, maximálně osmnáct tisíc obyvatel,“ sdělil svoji vizi na nejbližší desetiletí starosta Tomáš Hocke.

Pravdou je, že v poslední době by tu rádo bydlelo více lidí, než nabízejí připravené možnosti. To se třeba projevuje na výši ceny stavebních pozemků, které město prodává formou dražby. Také letos na takové dražby dojde, půjde o pozemky na Hruštici.

Do budoucna vedle pozemků pro jednotlivé rodinné domy jsou připravena místa zhruba pro tři menší bytové domy po asi 12 bytech na Výšince, na Hruštici mají vzniknout viladomy s až 40 byty. A pravděpodobně také spatří světlo světa bytový dům v ulici 5. května – v místě dnešních plechových garáží. Zastupitelé města na svém únorovém zasedání totiž rozhodli o zadání studie na tento bytový dům s 30 až 35 byty za nějakých 35 milionů korun z rozpočtu města. Stát by zde mohl ještě do konce tohoto desetiletí. Půjde o náhradu zchátralých domů čp. 1001 a 1002 v ulici 5. května, na jejichž místě by mohla stát nová přístavba domu s pečovatelskou službou, či Alzheimer centrum, tedy stavba navazující na Domov důchodců Pohoda.

201703230825_zap_91_2017_domy

Město Turnov v současnosti vlastní 130 bytů v běžné zástavbě a 219 bytů v domech s pečovatelskou službou. Z největších městských objektů jsou to domy čp. 1054 a 1055 v Bezručově ulici s 32 byty a čp. 1001 a 1002 v ulici 5. května s 30 byty. Oba tyto bytové domy nejsou zrovna v nejlepší kondici. Zejména objekt v ulici 5. května je na hraně fyzické i morální životnosti, problémem je hlavně stoupající vlhkost. Dům v Bezručově ulici je na tom jen o něco málo lépe. V jeho případě se v budoucnu bude jednat o postupnou rekonstrukci bytů i samotné stavby, osud domu v ulici 5. května je zřejmě zpečetěn.

201703230825_zap_92_2017_domy

Z nájmů městských bytů město ročně vybere částku kolem čtyř milionů korun, která je investována zpět do údržby. Nájemníci dostávají smlouvy na dobu určitou, výše nájemného je nižší než komerční. V letošním roce jsou připravené opravy městských domů v celkové částce 6 mil. Kč. Největší stavební akcí bude další etapa rekonstrukce střechy na domech s pečovatelskou službou v Žižkově ulici (4,2 mil. Kč), milion bude stát výměna stoupaček v pečovatelském domě na Výšince.

201703230825_zap_93_2017_domy

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.