ZŘÍCENÉ SKÁLY U VALDŠTEJNA: KDYŽ DO KONCE BŘEZNA NESPADNOU, BUDOU ODSTRANĚNY

0

Část skalního masivu u silničky pod Valdštejnem se utrhl v noci na sobotu 12. listopadu loňského roku. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Nicméně obslužná komunikace ke hradu, na níž je třeba mít k vjezdu zvláštní povolení, byla zavalena pískovcovými balvany velikosti člověka. Ty byly odstraněny, silnice je provizorně zprovozněna, což se samozřejmě netýká aut svatebčanů, které lze na Valdštejně v následujících týdnech očekávat, neboť hrad dlouhodobě patří k nejoblíbenějším oddávacím místům v regionu.

Od loňského podzimu je situace u skalního masivu monitorována, byla zde instalována speciální čidla a bezpečnostní kamery. Dohled nad uvolněným skalním masivem vykonává Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky. Napojení na monitorovací systém mají Správa CHKO Český ráj i turnovská městská policie. Dlouhodobé sledování podle odborníků zaznamenalo pohyb střední části skalního masivu. „Čekáme do konce března, jestli spadne sám, když ne, bude muset být z důvodu bezpečnosti odstraněn,“ shrnul vedoucí Správy CHKO Jan Mocek. Situace podle něho spíš nasvědčuje tomu, že skalní masiv se sice mírně pohybuje, ale spíš než sám, bude muset být rozebrán těžkou technikou.

Rozhodnutí padne v nejbližších dnech, k fyzickému odstranění části narušeného masivu by došlo na počátku dubna tak, aby i letos mohla na hradě nerušeně proběhnout „svatební sezona“ a aby se návštěvníkům dostalo patřičného servisu na hradě i v občerstvení v předhradí. Přímo pod uvolněným masivem vedou také turistická stezka a cyklostezka.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.