TURNOV: BEZPEČNOST V ULICÍCH, TRESTNÁ ČINNOST, PREVENCE, NEBEZPEČNÁ MÍSTA…

0

Bez velkých fanfár slaví letos Turnov jedno kulaté výročí. Je tomu deset let, co se v centru města objevily první bezpečnostní kamery. Nyní již je pod dohledem objektivů podstatná část města. Názory na monitorování každodenního života  občanů kamerami se různí – stejně jako před lety. Pro někoho je to nepřípustný zásah do soukromí, dalším je to jedno, jiní to vnímají pozitivně. „Různým úhlům pohledu rozumím, co pro kamerový bezpečnostní systém ale hovoří jednoznačně, je radikální úbytek kriminality. Z míst, na která dohlížejí kamery, prakticky vymizely krádeže aut či vloupání do nich a další trestná činnost,“ hodnotí velitel městské policie Luboš Trucka.

Právě v těchto dnech na ministerstvu vnitra rozhodují o podpoře prevence kriminality v letošním roce, v případě Turnova jde o dotaci na další kameru do turnovských ulic. Ta by se měla objevit na rohu ulice Palackého a Trávnic. A kde jsou umístěny další kamery? Na náměstí Českého ráje na budově informačního centra, na Havlíčkově náměstí na objektu bývalého Telecomu, kameru najdete na věžičce ZŠ ve Skálově ulici, na atletickém stadionu, v Hluboké ulici nad bývalou Baťovnou, v ulici Jana Palacha (na křižovatce nad gymnáziem), dvě kamery hlídají nově vytvořené parkoviště pro obyvatele sídliště Výšinka v Perlové ulici u kotelny, další kamera je v Palackého ulici na domě naproti parkovišti u Komerční banky, kameru najdete u Střelnice, na autobusovém nádraží mezi mosty a v Nádražní ulici na bloku výškového domu na rohu ulic Nádražní a Kosmonautů. Podle Trucky by do budoucna bylo dobré ještě přemýšlet o dvou místech, kde by měly být další kamery, a to je vnitřek sídliště u nádraží (okolí problémového hradu) a u haly TSC.

Už jen prosté sledování monitorů s kamerami je docela náročné, službu konající strážník se musí soustředit a případně rychle vyhodnotit některou skutečnost a na místo vyslat mobilní hlídku. „Do databáze nahrávek má přístup pouze určený strážník, určitě se nikdo nemusí obávat, že by se nahrávka z bezpečnostní kamery objevila někde na YouTube,“ říká s nadsázkou Luboš Trucka a s vážnou tváří dodává, že manipulace a archivování záznamů z kamer podléhá velmi přísným bezpečnostním nařízením. Zneužití je téměř vyloučeno.

Městská policie Turnov zajišťuje nepřetržitou činnosti 24 hodin sedm dnů v týdnu. To vše v počtu 17 strážníků. „V naší činnosti v posledních letech převládá řešení dopravní problematiky, což je celorepublikový trend. Kromě toho se snažíme být vidět jak v ulicích města, tak i v okrajových částech. Velmi využívána je internetová komunikace s občany. Za rok 2013 je evidováno 1 023 e-mailů (adresa je: mp.turnov@seznam.cz – pozn. aut.) s žádostmi o pomoc nebo o radu. Tento počet dlouhodobě narůstá, lidé prosí o řešení konkrétních problémů, pošlou třeba i fotografii zaparkovaného auta v zeleni, občas nám poděkují, někdy vynadají či přidají svůj pohled na řešení nějaké události. A tak to asi má být. Také přibývá různých telefonických žádostí, těch máme evidováno v průměru kolem čtyř set za měsíc,“ přibližuje Trucka. „Naše práce vychází stále ze stejné teze: Strážník nesmí být nečinný, když ho občan požádá o pomoc. A to se snažíme naplnit.“

Co činí práci turnovské policie republikově výjimečnou, je velký záběr z pohledu prevence kriminality. Desítky přednášek pro děti i seniory na téma bezpečnosti, chování v různých situacích (u seniorů třeba návody, jak se bránit podvodníkům), tematické přednášky a prezentace. „Pro prevenci kriminality máme určeného strážníka Vladimíra Hladíka, zájem ze strany škol i veřejnosti je v poslední době opravdu značný,“ konstatuje Trucka.
Jako hlavní riziková skupina jsou vnímáni žáci a studenti základních a středních škol. Prudce stoupají případy kriminálních činů spojených s internetem. Jedná se zejména o rizika sociálních sítí, kyberšikanu, kybergrooming, sexting, happy slapping a kyberstalking. Tady má přednáška či beseda s proškoleným strážníkem velký význam a může dětem opravdu hodně pomoci.

Z pohledu obvodního oddělení Policie České republiky není Turnovsko nebezpečným místem pro život. V roce 2013 zde bylo evidováno celkem 549 trestních událostí. Objasněnost se blíží padesáti procentům. Z majetkové trestné činnosti dominují drobné krádeže – krádeže jízdních kol, barevných kovů (okapy, plechy, kabely…), dále krádeže zboží v prodejnách, krádeže odložených osobních věcí v provozovnách, ordinacích a kancelářích. Policisté vloni zaznamenali také 137 případů vloupání (sklepy, garáže, kůlny, vloupání do bytů, rodinných domů, provozoven či prodejen). Evidence násilných trestných činů čítá za loňský rok „jen“ 31 událostí (úmyslné ublížení na zdraví, domácí násilí, týrání, vydírání, znásilnění nebo loupeže). Oproti roku 2012 se jedná o výrazný pokles těchto událostí.

Relativně méně bezpečné jsou centrum města, sídliště u nádraží, Nádražní ulice a samotné nádraží, dále sídliště na Výšince, ulice Přepeřská a vilová čtvrť v okolí Fučíkovy ulice. K tomu jsou tu ještě parkoviště před supermarkety. Podle velitele obvodního oddělení Milana Drahoňovského byla v roce 2013 trestnou činností nejzatíženější oblast Daliměřic, sídliště Jana Patočky a chatová oblast Hrubého Rohozce. Místy s nejnižší kriminalitou v Turnově jsou Károvsko, oblast Zelené cesty, Hruštice, Mašov, Myšina a Benátky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.