TEPLOTNÍ REKORD A NIČIVÁ BOUŘKA. I TURNOVSKO POČÍTÁ ŠKODY

0

Ve čtvrtek 23. července padl na mnoha místech republiky dlouhodobý teplotní rekord. V pražském Klementinu naměřili meteorologové 34,1 stupně Celsia. Do té doby platil maximální teplotní rekord pro Klementinum 34 stupně Celsia, které byly naměřeny shodně v letech 1868 a 1929. V Českých Budějovicích byla dokonce naměřena teplota 36,8 stupně Celsia. V Turnově bylo naměřeno 34,2 stupňů Celsia. Po extrémním horku a dusnu se v pozdním odpoledni setmělo a přišly větrná smršť, silný déšť, hromy a blesky. I pamětníci musí vzpomínat, jestli a kdy něco podobného zažili.

Počet nahlášených událostí spojených s odstraňováním následků večerní vichřice v Libereckém kraji překročil podle mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové 500. Hasiči se v terénu večer a v noci věnovali převážně odstraňování stromů a zprovozňování komunikací. Na mnoha místech došlo k přetržení vedení elektrické energie. Operační střediska zaznamenala i několik požárů trafostanic. Prudký vítr strhal i střechy několika rodinných domů. Sčítání škod je teprve na počátku.

Vichřice také v kraji zabíjela. V parku v Hrádku nad Nisou spadla větev stromu na chodník, kde právě procházela starší žena. Větev ženu zasáhla a celou ji skryla. Dobrovolní hasiči její tělo objevili až při rozřezávání a odstraňování větve. Bohužel byla již mrtvá. O něco lépe dopadl chlapec z letního dětského tábora u Stvolínek na Českolipsku. I na něho spadl strom, do liberecké nemocnice ho s těžkým zraněním transportoval vrtulník. V Harrachově zasáhl plechový reklamní poutač do hlavy ženu, která skončila v nemocnici, v okrese Semily byl policií vyhlášen kalamitní stav, stromy přehradily na řadě míst silnice.

 

V Turnově napršelo od 17.00 do 18.00 přes 35 milimetrů srážek! Nárazy větru podle znalce počasí Vlastíka Brůčka lokálně dosahovaly rychlosti až 120 kilometrů v hodině, tornádo nebylo pozorováno.

 

Také přímo v Turnově jsou velké škody. Na náměstí se utrhl billboard s nabídkou kulturních akcí KCT, který poškodil několik aut, u Dioptry spadl strom na cyklistu, další strom ležel u židovského hřbitova na silničním průtahu, několik stromů padlo také v parcích na Šetřilovsku, kde byla na několik hodin neprůjezdná silnice. Hasiči čerpali vodu z obchodního domu Tesco na náměstí. Turnovský místostarosta Aleš Hozdecký, který na radnici odpovídá za chod městské policie, odhadl škody na statisíce korun. „Pochválit musím činnost celého integrovaného záchranného systému, spolupráce s hasiči byla výborná, kromě profesionálů celou noc pracovali na odstraňování škod i příslušníci naší městské poloprofesionální jednotky, místo tří strážníků jich bylo ve službě nasazeno osm. Větší problém byl pouze v komunikaci, linky byly přetížené, nějakou dobu nefungovaly mobilní telefony,“ shrnul Hozdecký. Dodávka elektrické energie byla na mnoha místech Turnovska přerušena dlouhodobě, v části města u nádraží nešel proud víc než sedm hodin, některé okolní obce byly bez dodávky energie ještě v pátek dopoledne.

 

Problémy byly také na železnici, voda a bahno zaplavily železniční trať v Dolánkách, na úseku mezi Sychrovem a Starou Pakou byl obnoven provoz až v 0.30 hodin v pátek 24. června. Do rána v některých stanicích nešel proud, v Turnově museli provizorně na nocležně ubytovat jednu rodinu s malými dětmi.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.